69 - 58

03/12/2019 20:00 Shipping League 19/20 5 40'

Argo Navis1115281569
Onassis1719121058

Για την πέμπτη αγωνιστική της Shipping League η ομάδα της Argo Navis υποδέχθηκε την ομάδα της Onassis. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στο σκόρ με 10 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου αλλά μεεκπληκτική απόδοση στο τρίτο δεκάλεπτο πέρασαν μπροστά και πήραν τη νίκη με τελικό σκόρ 69-58.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι που έπαιξαν man to man απέναντι στη ζώνη των αντιπάλων τους πέτυχαν 3 τρίποντα και προηγήθηκαν 5-8. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκόρ 11-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πέτυχαν 7 τρίποντα και οι φιλοξενούμενοι με καλή άμυνα και καλές επιλογές στην επίθεση διατήρησαν το προβάδισμα. Η περίοδος έληξε με σκόρ 26-36. Για τους γηπεδούχους ο Δολιανίτης πέτυχε 17 πόντους στο πρώτο ημίχρονο ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Πιτσούνης πέτυχε 15 πόντους αντίστοιχα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα άλλαξε σημαντικά. Οι γηπεδούχοι με πίεση στην άμυνα που τους έδωσε ώθηση στην επίθεση, εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των αντιπάλων τους έριξαν τη διαφορά γρήγορα και στο τέλος της περιόδου κατάφεραν να προηγηθούν με σκόρ 54-48.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα, ανέβασαν τη διαφορά και πήραν το ρόζ φύλλο με τελικό σκόρ 69-58.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Δολιανίτης με 29 (4) και Πευκιανάκης με 12(1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Πιτσούνης με 28 (6) και Πέππας με 12 (4) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Ραχιώτης, Περδετζόγλου