09/12/2019 22:00 Shipping League 19/20 6 40'

Angelicoussis Group177141957
Onassis61411940

Γήπεδο Βυζαντινού Αλίμου
Megalis Tou Genous Scholis 10, Alimos 174 56, Greece

Σε ένα όμορφο παιχνίδι η ομάδα της Maran Angelicoussis Group πέτυχε μια σπουδαία νίκη επί της ομάδας του Onassis Group βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 4-2 νίκες, σκαρφαλώνοντας έτσι στη βαθμολογία της Shipping League! Το παιχνίδι ήταν ντέρμπυ για 3 δεκάλεπτα όμως η ομάδα του Κατάλαλου ανέβασε ρυθμό στο 4ο δεκάλεπτο και έφτασε σε μία δίκαιη και άνετη σχετικά νίκη. Η έμπειρη ομάδα του Onassis Group προδόθηκε από τις απουσίες της, καθώς της βγήκε η κούραση στο τέλος του αγώνα και δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστική και στα 40 λεπτά ρίχνοντας το ρεκόρ της στο 2-4.

Από ένα δεκάλεπτο είχαν οι 2 ομάδες στο πρώτο ημίχρονο. Στο 1ο η ομάδα της Maran ξεκίνησε πολύ δυνατά και με τους Παπαϊωάννου και Μωυσούγλου να κυριαρχούν στο παρκέ πήρε κεφάλι στο σκορ. Η άμυνα ζώνης της Maran δυσκόλευε την επίθεση των τυπικά φιλοξενούμενων, οι οποίοι έβρισκαν μεν ελεύθερα σουτ αλλά ήταν άστοχα, καταφέρνοντας να πετύχουν μόνο 2 τρίποντα στο 1ο δεκάλεπτο με το σκορ να κλείνει στο 17-6.

Άλλο παιχνίδι είδαμε στο 2ο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Onassis βρήκε λύσεις στην επίθεση μέσα από την άμυνα της, καθώς έκανε κλεψίματα που οδηγήθηκαν σε αιφνιδιασμούς με τον Πιτσούνη. Έτσι οι παίκτες του Κατσιμίρη πήραν ψυχολογία και τα τρίποντα των Γκιργκένη και Δήμτσα έριξαν τη διαφορά στους 4 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (24-20)

Η Maran έβγαλε ενέργεια στην αρχή της επανάληψης επαναφέροντας τη διαφορά σε διψήφια μεγέθη (32-20) με οδηγό τον Παπαϊωάννου (10 πόντοι στο διάστημα αυτό), όμως η κλάση του Πιτσούνη έφερε και πάλι τη διαφορά σε ανταγωνιστικά μεγέθη (38-31).

Όλα όμως άλλαξαν στην 4η περίοδο, με την ομάδα της MARAN να βγάζει ενέργεια σε άμυνα και επίθεση, να κυριαρχεί πλήρως στο παρκέ και η διαφορά να αυξάνει σταδιακά φτάνοντας μέχρι και τους 23 πόντους (57-34), φτάνοντας έτσι σε μία δίκαιη νίκη.

Ο Παπαϊωάννου κορυφαίος του αγώνα με 21 πόντους και 25 efficiency. Ακολούθησαν σε απόδοση οι Μωυσόγλου, Σκαμπαρδώνης και Τριγάζης. Οι Πιτσούνης, Ζέρβας και Babu οι καλύτεροι για τους ηττημένους.

Διαιτητές : Παπαφωτίου, Κιουλάφας.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Κατάκαλος Κωνσταντίνος  (Παίκτης – Προπονητής MARAN ) :

”  Σήμερα ήταν ένα παιχνίδι που επικεντρωθήκαμε στο να παίξουμε το παιχνίδι μας χωρίς τον προπονητή μας, εγώ ήμουνα υπηρεσιακός. Η ομάδα όμως έχει μάθει τον τρόπο που πρέπει να παίζει με βάση τις οδηγίες του προπονητή. Έτσι ακολουθήσαμε αυτά που έχουμε πει στα προηγούνενα παιχνίδια. Μπορέσαμε να κάνουμε και ένα καλό rotation, πήγε καλά το παιχνίδι ευτυχώς. Ήταν μια καλή νίκη για τη συνέχεια.  “

Κατσιμίρης Δημήτρης  (Παίκτης – Προπονητής ONASSIS GROUP):

“Ήμασταν κοντά στο σκορ για 3 δεκάλεπτα. Δυστυχώς μετά χάσαμε τη ψυχραιμία μας, βγήκανε κάποιοι αιφνιδιασμοί από την αντίπαλη ομάδα. Κάπου εκεί άνοιξε το σκορ. Κερδίσανε δίκαια οι αντίπαλοι.”