28/01/2020 22:00 Shipping League 19/20 8 40'

Pioneer1511131352
Onassis1814171564

Δημοτικό Γήπεδο Μελισσίων
Σάμου 21, Μαρούσι 151 26, Ελλάδα

Την 4η της νίκη πήρε το βράδυ της Τρίτης η ομάδα της Onassis απέναντι στην Pioneer για το πρωτάθλημα της shipping league και ετσι σκαρφάλωσε στην μέση της κατηγορίας. Ο αγώνας είχε παρά πολύ ενδιαφέρον αφού παρόλο την ανωτερότητα των φιλοξενούμενων , οι γηπεδούχοι δεν παράτησαν πότε τα όπλα και θα μπορούσαν να διεκδικήσουν το κάτι παραπάνω αν δεν υπήρχε αυτή η έλλειψη εμπειρίας και του καθαρού μυαλού σε κρίσιμες στιγμές.

Το παιχνίδι άρχισε με τους φιλοξενούμενους να είναι πολύ κεφάτοι και σε συνδυασμό με την ευστοχία από μέση και μακρινή απόσταση πήραν ένα προβάδισμα ασφαλείας αφού ξέφυγαν με 8 πόντους. Ο Πιτσούνης ήταν άψογος τόσο στην δημιουργία όσο και στην εκτέλεση και με βοήθεια του Γκιργκενή το σκορ έγινε 2 – 10. Από την άλλη μεριά οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να βρουν τους ρόλους τους τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση αλλά μέχρι περίπου τα μισά της περιόδου είχαν σημαντικά προβλήματα. Στην συνέχεια όμως ο χρόνος λειτούργησε υπέρ των παιχτών της Pioneer και με την βοήθεια του Παπούλη, του Μαυρωτά και του Κοντομίχη η διαφορά μαζεύτηκε και στο τελείωμα της περιόδου το σκορ ήταν 15 – 18.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο αγώνας ήταν αμφίρροπος και καμία από τις 2 ομάδες δεν μπορούσε να πάρει διαφορά ασφαλείας. Οι γηπεδούχοι έχοντας βρει ρυθμό από πριν, συνέχισαν να απειλούν κυρίως με τον Γεροβασίλη και έτσι δεν έχαναν την επαφή τους με το αντίπαλο καλάθι. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη αν και είχε βελτιωθεί σημαντικά η αντίπαλη άμυνα, κατάφερναν κυρίως με τον Φραδέλο και τον Καραβασίλη να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και έτσι το σφύριγμα της λήξης του ημιχρόνου τους βρήκε να προηγούνται με 26 – 32.

Στην 3η περίοδο είχαμε ένα πολύ σημαντικό για την συνέχεια ξέσπασμα των παιχτών της Onassis όπου εξαιτίας του πήραν μια σημαντική διαφορά και δεν την έχασαν μέχρι το τέλος του παιχνιδιού. Πιτσούνης και Φραδέλος ανέλαβαν από κοινού τον ρόλο το εκτελεστή και με ένα γρήγορο σερί έκαναν την διαφορά διψήφια. Οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν πολύ να σπάσουν την εξαιρετική πλέον άμυνα των αντιπάλων τους και αρκέστηκαν μόνο στον επιθετικό οίστρο του Κόκκαλη ο οποίος ομως ήταν εξαιρετικά μόνος. Η διαφορά παρέμενε γύρω στους 13 για την ομάδα της Onassis μέχρι περίπου τις αρχές της 4ης περιόδου όπου οι παίχτες ξαναπάτησαν γκάζι και έφτασαν μέχρι και το + 19. Κάπου εκεί όμως οι γηπεδούχοι αποφάσισαν να παίξουν πιο καλά στην άμυνα και σε συνδυασμό με την καλή απόδοση του ακούραστου σε εκείνο το σημείο Κοντομίχη κατάφεραν να μειώσουν και κλείσουν τον αγώνα με μικρότερη διαφορά με το σκορ να είναι 52 – 64 υπέρ της Onassis.

Για τους νικητές εξαιρετικός ήταν ο Πιτσούνης με 24 πόντους και 5 ασίστ, ενώ για την ομάδα της Pioneer ο μόνος που ξεχώρισε ήταν ο Κοντομίχης με 16.

Διαιτητές : Αντωνόπουλος, Μπουλινάκης.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Κατσιμήρης Δημήτρης (Προπονητής Onassis) : “Μείναμε συγκεντρωμένοι σε όλο το παιχνίδι. Εκμεταλλευτήκαμε τα φάουλ, πήγαμε στις βολές και στο 3ο – 4ο δεκάλεπτο δείξαμε πιο σοβαρό πρόσωπο και πιστεύω πήραμε δίκαια την νίκη.”

Γεροβασίλης Ιωάννης (Παίχτης Pioneer) : “Ήταν ένα σχετικά δύσκολο παιχνίδι σήμερα. Μαζευτήκαμε αρκετά άτομα μετά από καιρό. Χρειαζόμαστε λίγο χημεία ακόμα, πιστεύω θα βελτιωθούμε στην συνέχεια.”