22/01/2020 22:00 Elite League 19/20 8 40'

Σκλαβενίτης2016181367
Kaizen Gaming1622141971

Δημοτικό Γήπεδο Μελισσίων
Σάμου 21, Μαρούσι 151 26, Ελλάδα

Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι το βράδυ της Τετάρτης η ομάδα της Stoiximan κατάφερε να φύγει με το ροζ φύλλο του αγώνα και να διατηρήσει την επαφή με την κορυφή της Elite κατηγορίας. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο σε όλη την διάρκεια του και κάποια λάθη στο τέλος από την ομάδα του Σκλαβενίτη έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν πολύ συγκεντρωμένα στο παιχνίδι  και με σωστές επιθετικές επιλογές κατάφεραν να προηγηθούν με 8 – 5. Δρικογιάς και Χριστόδουλος σκόραραν συνεχώς κυρίως μέσα από το ζωγραφιστό και έτσι διατηρούσαν έναν μικρό προβάδισμα για την ομάδα τους. Από την άλλη οι παίχτες της Stoiximan κατάφερναν πότε με τον Μαστρογιάννη και πότε με τον Παπαγιαννόπουλο να διατηρούν επαφή με το σκορ αλλά και να κλέβουν για λίγο το προβάδισμα. Έτσι με τις 2 ομάδες να μην δείχνουν ιδιαίτερη έμφαση στην άμυνα τους η περίοδος τελείωσε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 20 – 16.

Στο 2ο δεκάλεπτο το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με πριν, οι άμυνες εξακολουθούσαν να είναι χαλαρές και το θέαμα περίσσευε. Για την ομάδα του Σκλαβενίτη ο Χριστόδουλος συνέχισε ακούραστα να τραβάει το κουπί για την ομάδα του τόσο επιθετικά όσο και στα ριμπάουντ, ενώ για την ομάδα της Stoiximan ο Παπαγιαννόπουλος μαζί με τον Πιάλογλου κατάφεραν στο τελείωμα του ημιχρόνου να βάλουν μπροστά στο σκορ την ομάδα τους με 36 – 38.

Στην 3η περίοδο το ματς συνέχιζε να είναι ντέρμπι. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι την πολύ καλή οργάνωση του παιχνιδιού τους από τον Πιάλογλου, διατηρούσαν για αρκετή ώρα ένα μικρό προβάδισμα. Από την άλλη από ένα σημείο και μετά ο Γιοβάνης συνέβαλε καθοριστικά στην επίθεση, ξεκουραζοντας λίγο τον Χριστόδουλο, και έτσι η ομάδα του κατάφερε στο 30ο λεπτό να προηγείται  με 54 – 52.

Στην τελευταία περίοδο η ποιότητα του παιχνιδιού ήταν ανάλογη της κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ αποφασιστικά στο παρκέ για να τελειώσουν το ματς με τον Χριστόδουλο και τον Δρικογιά να κάνουν τα πάντα με αποτέλεσμα να δώσουν ένα προβάδισμα 5 πόντων στην ομάδα τους περίπου 5 λεπτά πριν την λήξη του αγώνα. Οι παίχτες του Coach Ξηνταβελώνη όμως δεν είχαν λει την τελευταία τους κουβέντα. Από εκείνο το σημείο και μετά έπαιξαν εξαιρετική προσωπική άμυνα και βασιζόμενοι στις επιλογές του Πιάλογλου, του Μαστρογιάννη και του Παπαγιαννόπουλου κατάφεραν να αντιστρέψουν την εις βάρους τους κατάσταση και να φύγουν νικητές με σκορ 67 – 71.

Γιαντους νικητές εξαιτερικοι ήταν ο Πιάλογλου με 16, αλλά και ο Παπάζογλου με 13 πόντους και 18! ριμπάουντ. Για την ομάδα του Σκλαβενίτη φανταστική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Χριστόδουλος με 34 και 13 ριμπάουντ.

Διαιτητές : Αντωνιάδης, Μακρής.