61 - 63

14/01/2020 22:00 Commercial League A 19/20 7 40'

Generali1411181861
Intersport1311221763

Για τον B’ όμιλο της Commercial League Α η ομάδα της Generali Hellas υποδέχθηκε την ομάδα του Intersport. Στον αγώνα που ξεκαθάρισε την πρώτη θέση του ομίλου οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν πίσω στο σκόρ 5 λέπτά πριν τη λήξη του αγώνα με -9 αλλά με μεγάλη ανατροπή πήραν το ρόζ φύλλο με σκόρ 61-63 και παρέμειναν αήττητοι και πρώτοι στην κορυφή της βαθμολογίας.

Στην πρώτη περίοδο και οι δύο ομάδες έπαιξαν ατομική άμυνα και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 10-8 ενώ το δεκάλεπτο έληξε με σκόρ 14-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα των ομάδων δεν άλλαξε, το ματς ήταν μοιρασμένο και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκόρ 25-24.

Στη συνέχεια της αναμέτρησης όμως, οι φιλοξενούμενοι με 9 πόντους του Δεσπότη πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά με 31-37. Οι γηπεδούχοι με 4 σερί τρίποντα των Καλούδη Π. και Καλούδη Ν., που πέτυχαν μαζί τους 48 από τους 61 πόντους της ομάδας τους, μείωσαν την διαφορά και η τρίτη περίοδος έληξε με σκόρ 43-46.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν το σερί και με ένα επιμέρους 13-4 πέντε λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα προηγήθηκαν 59-50. Οι φιλοξενούμενοι, όμως δεν είχαν πεί την τελευταία τους κουβέντα και με ένα επιμέρους 2-13 κατάφεραν να πάρουν το ρόζ φύλλο με τελικό σκόρ 61-63 ενώ ταυτόχρονα οι γηπεδούχοι έμειναν στην δεύτερη θέση με 2 ήττες διαφορά από την ομάδα του Intersport.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Καλούδης Π με 34 (7) και Καλούδης Ν με 14 (4) ενώ από τους Φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Μπέλλος με 15 (1), Πατάγιας με 14 (1), Δεσπότης με 14 (1) και Σακαρέλος με 11 (3) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Στρέμπας, Αναστασόπουλος