Ολυμπιακή Ζυθοποιία Α.Ε. vs Μαυρογένης

14/01/2020 22:00 Commercial League B 19/20 2 40'

Δημοτικό Γήπεδο Μελισσίων
Σάμου 21, Μαρούσι 151 26, Ελλάδα

Για τον Β΄ομίλου της Commercial League B η ομάδα της Ολυμπιακής Ζυθοποιίας υποδέχθηκε την ομάδα Μαυρογένης. Οι φιλοξενούμενοι πήραν ακόμα μια νίκη με τελικό σκόρ 49-64.

Στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι που έπαιξαν ατομική άμυνα ξεκίνησαν δυνατά, κατάφεραν να βρούν λύσεις στην επίθεση απέναντι στην άμυνα ζώνης της Μαυρογένης και προηγήθηκαν με σκόρ 10-3 με τον Βλάχο που έκανε double double (20 πόντοι & 11 ριμπάουντ), να πετυχαίνει 8 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι μετά το κακό ξεκίνημα βελτίωσαν την επιθετική λειτουργία τους, άλλαξαν την άμυνα τους σε man to man και μπόρεσαν να ισορροπήσουν το μάτς μαζεύοντας τη διαφορά. Η περίοδος έκλεισε με σκόρ 18-17.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν πιεστική άμυνα σε όλο το γήπεδο και κατάφεραν να τρέξουν στον αιφνιδιασμό πετυχαίνοντας εύκολα καλάθια. Οι γηπεδούχοι βραχυκύκλωσαν στην επίθεση και βρέθηκαν πίσω στο σκόρ στα μέσα της περιόδου με 22-26 ενώ το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκόρ 26-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την πιεστική άμυνα με παγίδες και διατήρησαν το προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι με τον Βλάχο να έχει 4 φάουλ από τα μέσα της περιόδου παρόλη τη μαχητικότητά τους δυσκολεύτηκαν και η περίοδος έκλεισε με σκόρ 41-49 ενώ στην αρχή της τέταρτης και τελευταίας περιόδου με εύστοχο τρίποντο του Κασαπάκη η διαφορά ανέβηκε στους 10 και φιλοξενούμενοι πήραν το ρόζ φύλλο με τελικό σκόρ 49-64.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Χρονόπουλος με 16(1) και Βλάχος με 20(3), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Κασαπάκης με 24 (3) και Χάβδουλας που έκανε double double με 10 πόντους & 14 ριμπάουντ.

Διαιτητές: Βελέντζας, Γιαννακόπουλος