41 - 53

07/02/2020 19:45 Shipping League 19/20 9 40'

Eurobulk101181241
Angelicoussis Group918111553

Στον Αγώνα της 9ης Αγωνιστικής της Shipping League μεταξύ της Eurobulk LTD και της Maran Angelicoussis Group οι τελευταίοι κατάφεραν και έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνα με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 41-53 .

Στο ξεκίνημα οι δύο ομάδες μπήκανε εξίσου δυνατά στο ματς καθώς βγάζοντας ενέργεια και παίζοντας σωστές άμυνες το σκορ ήταν 4-8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έπαιξαν καλύτερα και προηγήθηκαν με την περίοδο να κλείνει με σκορ 10-9 .

Στη δεύτερη περίοδο το παιχνίδι παρέμεινε το ίδιο ενδιαφέρον με τις δύο ομάδες να μάχονται σώμα με σώμα σε ένα καταιγιστικό ρυθμό όπου οι φιλοξενούμενοι με καθαρό μυαλό και σκοράροντας κρίσιμους πόντους πήγανε στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ τους 21-27 .

Μπαίνοντας στο δεύτερο ημίχρονο η Maran ήταν αποφασισμένη για να πάρει το διπλό και αυτό φάνηκε από την τρομερή διάθεσή της στην άμυνα που οδήγησε τους αντιπάλους σε πολλά λάθη, έτσι πήραν το momentum του παιχνιδιού και μαζί μια διαφορά 9 πόντων δίνοντάς τους μεγάλη ώθηση για τη συνέχεια με το σκορ 3ου δεκαλέπτου 29-38 .

Το 4ο δεκάλεπτο ήτανε μια παγίδα για την Maran Group στην οποία όμως δεν έπεσε,ακόμη και όταν 5 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα το σκορ ήτανε 38-42 και η Eurobulk έδειχνε να πλησιάζει ,οι φιλοξενούμενοι είχανε τις λύσεις και δείξανε χαρακτήρα ,καθώς όχι μόνο κρατήσανε με μεγάλη επιτυχία αυτή τη διαφορά που χτίσανε στη προηγούμενη περίοδο αλλά την αυξήσανε κιόλας τελειοποιώντας έτσι το έργο τους με το τελικό σκορ να είναι 41-53.

Από την Eurobulk LTD ξεχώρισαν ο Ξυλάς Α. με 13 πόντους που είχε στο πλάι του τον Σταματόπουλο Δ. με 11(2) πόντους ,αντίθετα από την Maran ο Παπαιωάννου Ν. βομβάρδισε τα αντίπαλα καλάθια με 20 πόντους ενώ πολύτιμος για την ομάδα του ήταν και ο Καραγιάννης Π. με 10(2) πόντους

Διαιτητές: Ζώρης Γ. , Ψύχας Φ.