44 - 57

15/02/2020 18:30 Shipping League 19/20 10 40'

Tsakos Group14981344
Onassis1414171257

Στον Αγώνα της 10ης Αγωνιστικής στην Shipping League, μεταξύ της Tsakos Group και της Onassis Group, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 44-57.

Στη αρχή του παιχνιδιού οι δύο ομάδες χρησιμοποίησαν άμυνα ζώνης, το τέμπο ήταν γρήγορο με τους γηπεδούχους να εμφανίζονται πιο συγκεντρωμένοι στα πρώτα 5 λεπτά με σκορ να είναι 10-2. Στη συνέχεια η μαχητικότητα σε συνδυασμό με την σκληρή άμυνα έδωσαν στην Onassis ρυθμό και κατάφεραν να καλύψουν τη διαφορά με σκορ 1ου δεκαλέπτου 14-14.

Στη δεύτερη περίοδο οι άμυνες γυρίσανε σε man-to-man, ο ρυθμός του αγώνα παρέμεινε το ίδιο γρήγορος με σκορ πενταλέπτου 20-22. Οι φιλοξενούμενοι είχανε το προβάδισμα με αυτό να μεγαλώνει κατά 5 πόντους, βγάζοντας εξαιρετικές άμυνες και παίζοντας ομαδικά στην επίθεση το σκορ στο ημίχρονο έκλεισε με 23-28.

Βγαίνοντας από τα αποδυτήρια, η Onassis μπήκε αποφασισμένη να καθαρίσει το ματς, τρέχοντας ένα επιμέρους 0-10 στα πρώτα 3 λεπτά. Η Tsakos Group αντέδρασε και έδειξε διάθεση να επιστρέψει με επιθετικά ριμπάουντ που τους έδιναν 2-3 επιθέσεις παραπάνω και είχανε την ευκαιρία να πετύχουν σημαντικούς πόντους με το 3ο δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 31-45.

Ακόμη περισσότερο ανέβασε τον ρυθμό της στη τελευταία περίοδο η Onassis, καθαρίζοντας το παιχνίδι με τους γηπεδούχους να βγάζουνε ωραίες τελικές φάσεις το τελικό σκορ έκλεισε με 44-57.

Από την Tsakos Group ξεχώρισε ο Διαμαντής Α. με 18(2), ενώ από την Onassis Group τα αντίπαλα καλάθια βομβάρδισε ο Καμάρα Δ. με 30 πόντους που είχε άξιο συμπαραστάτη του τον Πιτσούνη Γ. με 20(1) πόντους.

Διαιτητές: Ορφανός, Αντωνιάδης