16/02/2020 21:15 Shipping League 19/20 10 40'

EastMed2014092063
DNV1316221869

Οδυσσέας Παπαδόπουλος Γλυφάδα
Al. Panagouli 13, Glifada 166 75, Greece

Στο σπουδαίο ντέρμπυ της αγωνιστικής η ομάδα της DNVGL κατάφερε να πάρει μια τεράστια νίκη με 69-63 μέσα στην έδρα της EASTMED και να παραμείνει αήττητη στο πρωτάθλημα της Shipping League. Πλέον με ρεκόρ 9-0 έχει αγκαλιάσει τις 2 πρώτες θέσεις με την κορυφή να φαίνεται πως θα κριθεί στο παιχνίδι με τη MINERVA MARINE. Η EASTMED έφτασε πολύ κοντά στο να σπάσει το αήττητο και 2ης ομάδας στο πρωτάθλημα και αν δεν είχε τη σημαντική απουσία του Σταθάκη ίσως τα είχε καταφέρει.

Με δύο τρίποντα του Χυσάγη ξεκίνησαν την αναμέτρηση οι γηπεδούχοι δείχνοντας από την αρχή τις προθέσεις τους. Η άμυνα ζώνης του κόουτς Κρυπωτού είχε αποτέλεσμα στο πρώτο δεκάλεπτο αν και ο Γονιδάκης με το απόλυτο (1/1 βολές-δίποντα και τρίποντα) κράταγε κοντά την ομάδα του στο σκορ (8-6 και 8-9). Η EASTMED είχε περισσότερη ενέργεια όμως και πήρε διαφορά μέχρι και 8 πόντους (19-11) για το 20-13 του δεκαλέπτου.

Ίδια ήταν η εικόνα του αγώνα και στη 2η περίοδο. Η άμυνα του Αγγελίδη πάνω στον Χρυσάγη είχε αποτέλεσμα όμως η EASTMED κατάφερνε να βρει τις επιθετικές λύσεις για να κρατήσει τη διαφορά. Οι Αγγελίδης και Προβατάς  σκόραραν στην επίθεση  (5 & 7 πόντους αντίστοιχα) αλλά  οι Παππάς (6 πόντοι), Μανούσος (4 πόντοι) και Οικονομίδης (3 πόντοι) έφεραν τους γηπεδούχους στο +8 (34-26) με τον Γονιδάκη να μειώνει στους 5 πόντους (34-29) στο ημίχρονο.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το πιο σημαντικό με την ομάδα της DNVGL να κυριαρχεί. Τα 4 φάουλ του Γονιδάκη δεν επηρέασαν καθόλου την ομάδα του Προβατά, η οποία έβγαλε τρομερή ενέργεια στην άμυνα και είχε τους Φλέσσα (6 σερί πόντους) και τον Αγγελίδη σε τρομερή κατάσταση (2 τρίποντα και συνολικά 11 πόντους). Το επιμέρους 9-22 αποδεικνύει την επικράτηση των φιλοξενούμενων για το 43-51.

Δύο τρίποντα του Χρυσάγη έριξαν τη διαφορά στο -2 (51-53) με την EASTMED να μην δείχνει διατεθειμένη να παρατήσει τα όπλα. Το τρίποντο του Μαστρογιάννη ανέβασε τη διαφορά (51-57) με την EASTMED να κάνει ξανά την προσπάθεια της και με τους Παππά και Μανούσο μείωσαν εκ νέου στο καλάθι (57-59). Εκεί ανέλαβε δράση ο Αγγελίδης όπου με ένα τρίποντο και 2 αιφνιδιασμούς μετά από αντίστοιχα κλεψίματα στην πίεση έφεραν τη διαφορά στο +8 (59-67) κλειδώνοντας τη νίκη!

Κορυφαίος του αγώνα ο Αγγελίδης με 25 πόντους και 13 ριμπάουντ. Οι Προβατάς, Γονιδάκης, Μαστρογιάννης και Φλέσσας ακολούθησαν σε απόδοση. Ο Χρυσάγης με 24 πόντους ο καλύτερος για την EASTMED με τους Χρήστου και Παππά να ακολουθούν. Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες για ένα πολύ όμορφο ματς!

Διαιτητές : Καλαρέμας Γ. , Γρίσπος Π.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Χρήστου Γιώργος  (Παίκτης EASTMED) :

“Δυνατό ματς, τα παιδιά ήταν καλοί και γρήγοροι. Είχαν ανάσες παραπάνω από εμάς. Το ματς το χάσαμε στο 3ο δεκάλεπτο. Προσπαθήσαν όλα τα παιδιά. Πιστεύω το ευχαριστηθήκαν όλοι. Καλή συνέχεια..

Αργυρόπουλος  Τάκης (Παίκτης DNVGL) :

” Ένα ματς δυνατό όπως το περιμέναμε. Είχαμε ακούσει για την EASTMED ποσό καλή είναι και πως περιμένανε και εκείνοι αυτό το παιχνίδι. Μπήκαμε λίγο μουδιασμένα είναι γεγονός. Ήταν κακή η περιφερειακή μας άμυνα. Στη συνέχεια αυτό βελτιώθηκε, πιέσαμε αρκετά, βάλαμε κάποιους εύκολους πόντους με αποτέλεσμα να μεταφέρουμε την πίεση στους αντιπάλους. Έτσι το παιχνίδι εύκολα ή δύσκολα κύλησε υπέρ μας. “