45 - 49

21/02/2020 19:45 Commercial League A 19/20 10 40'

Δ.Σ. Πειραιά131114745
Grant Thornton156151349

Για την δέκατη αγωνιστική του Β ομίλου της Commercial League Α η ομάδα του Δ.Σ. Πειραιά υποδέχθηκε την Grant Thornton που πήρε τη νίκη με σκόρ 45-49 παρότι στη μεγαλύτερη διάρκεια του μάτς ήταν πίσω στο σκόρ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες έπαιξαν άμυνα man to man και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με σκόρ 13-15 ενώ στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι με εξαιρετική άμυνα και με επιμέρους 11-5 πέρασαν μπροστά. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με σκόρ 24-21.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα αλλά δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκόρ 38-36.

Στην τελευταία περίοδο 4΄πρίν τη λήξη του αγώνα οι φιλοξενούμενοι ισοφάρρησαν 40-40 και πέρασαν μπροστά με σκόρ 40-42. Οι γηπεδούχοι γύρισαν την άμυνα τους σε ζώνη αλλά ο Σταθόπουλος ευστόχησε σε τρίποντο και ανέβασε τη διαφορά στο +5. Παρότι οι γηπεδούχοι μείωσαν ξανά σε 43-45 δεν κατάφεραν να πλησιάσουν περισσότερο και με κλέψιμο στα 38 ΄΄ο Σταθόπουλος διαμόρφωσε το 43-48 και σφράγισε ουσιαστικά τη νίκη.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Σκαρίμπας που έκανε double double με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ ο Ρούσσος είχε 18 ριμπάουντ και από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Σταθόπουλος με 13 (2) και ο Καζας με 11 πόντους, αντίστοιχα.

Διαιτητές:Ραπτογιάννης, Αναστασόπουλος