Ολυμπιακή Ζυθοποιία Α.Ε. vs Picture Crafts

06/02/2020 21:30 Commercial League B 19/20 9 40'

Στον Αγώνα της 9ης Αγωνιστικής μεταξύ της Ολυμπιακής Ζυθοποιίας και της Picture Crafts ,οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 42-38.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι δύο ομάδες μπήκανε δυναμικά στο ματς με άμυνα ζώνης, στην επίθεση η μπάλα άλλαζε γρήγορα χέρια βρίσκοντας τον ελεύθερο παίχτη για καλάθι ,όπου το σκορ ήταν 3-9 στα πρώτα 5 λεπτά με τους φιλοξενούμενους να έχουνε χτίσει μια διαφορά στο ξεκίνημα. Στη συνέχεια η Picture Crafts κολλήσε επιθετικά και οι γηπεδούχοι βρίσκοντας τον δικό τους ρυθμό στην ζώνη, έκλεψαν μπάλες και σκόραραν εύκολους πόντους με την περίοδο να κλείνει με σκορ 11-9 .

Στη δεύτερη περίοδο η άμυνα των δύο ομάδων γύρισε σε man-to-man όμως το παιχνίδι παρέμεινε ένα κλειστό ντέρμπι με τις ομάδες να αλληλοεξουδετερώνονται και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 21-18. Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι μπήκανε έτοιμοι για όλα πράγμα που φάνηκε από τη διάθεσή τους στην άμυνα αν και οι δύο ομάδες είχανε πολλά λάθη πρόσφεραν θέαμα με μάχες για κάθε μπάλα και δίκαια το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 21-29.

Στη τελευταία περίοδο η Ολυμπιακή Ζυθοποιία ανέβασε στροφές και έδειξε ποιός είναι το αφεντικό στο ματς καθαρίζοντας τις φάσεις χωρίς να δώσει το δικαίωμα στους αντιπάλους της να ελπίζουν ότι μπορούνε να διεκδικήσουν τη νίκη ,οι γηπεδούχοι καλύψανε τη διαφορά του κακού τους 3ου δεκαλέπτου καθώς βγάλανε ενέργεια και ήτανε πολλοί εύστοχοι με το σκορ να κλείνει στο τελικό 42-38 .

Από την Ολυμπιακή Ζυθοποιία ξεχώρισαν ο Σακκίδης Γ. με 17(2) και ο Νάτσικας Ι. με 13 ,ενώ από την Picture Crafts βαρόμετρα για την ομάδα ήτανε οι Βλαστάρης Δ. , Παπάζογλου Ι. και Τρύφος Σ. με 10 πόντους ο καθένας.

Διαιτητές: Ουσταμπασίδης Ρ. , Γεωργακίου Κ.