10/12/2021 19:00 Shipping League 21/22 6 0'

EastMed1918121968
Angelicoussis Group10210830

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον Αγώνα της 6ης Αγωνιστικής που διεξήχθη στο ΣΕΦ μεταξύ της Eastmed και της Angelicoussis Group για τη Shipping League οι πρώτοι  κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 68-30.

Στην αρχη του αγώνα και οι 2 ομάδες επέλεξαν οργανωμένες επιθέσεις διαφοροποιούμενες στα αμυντικά τους πλάνα με τους γηπεδούχους να παίζουν man to man και τους φιλοξενούμενους ζώνη. Η στρατηγική των πρώτων λειτούργησε καλύτερα φένροντας τους μπροστά με 5-0 στο 3λεπτο και 8-2 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε, προτιμήθηκαν δυνατές άμυνες, οι ομάδες κατάφεραν, όμως, να αυξήσουν την ευστοχία τους και έκλεισαν τη πρώτη περίοδο  με σκορ 19-10.

Στο 2ο Δεκάλεπτο η Eastmed ξεκίνησε δυνατά  χωρις ωστοσο αυτό να μεταφραστεί στη μεταξύ τους διαφορά και κατάφερε να ανοίξει τη διαφορά  καθώς στα μισά της περιόδου το επι μέρους σκορ ήταν 8-7. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν να μαζέψουν τη διαφορά έ χωρις να το καταφέρνουν όμως με το ημίχρονο να βρίσκει μπροστα την Eastmed με σκορ 31-20.

Μετα την ανάπαυλα οι παίκτες της Angelicoussis Group, εμφανίστηκαν χωρίς την απαιτούμενη συγκέντρωση και έμειναν χωρίς σκορ για το πρώτο μισο της περιόδου μετρώντας πλέον στο παθητικό τους  38 πόντους. Χρειάστηκαν λίγα δευτερόλεπτα παραπάνω για να σκοράρουν , έχοντας πλέον σαν μεγαλύτερο αντίπαλο την κούραση επειδή δεν μπορούσαν να ξεκουράσουν παραπάνω από 1 παίκτη ταυτόχρονα. Μοιραία η διαφορά άνοιξε μέχρι το τέλος της 3ης περιόδου να με τους γηπεδούχους να είναι στο +30 (58-24)

Το 4ο Δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τους φιλοξενούμενους να μη μπορούν να βρούν λύσεις στην επίθεση πετυχαίνοντας μόλις 2 πόντους  με 5 λεπτά για λήξη. Στα τελευταίο κομμάτι, ελάχιστα πράγματα από την εικόνα του αγώνα άλλαξαν,  με τους παίκτες των 2 ομάδων να είναι πλεόν πιο χαλαρές περιμένοντας το ρολόι να μηδενίσει. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε νικητές τους γηπεδούχους με σκορ 68-30 σε ένα εύκολο βράδυ για αυτούς λόγω του rotation που διέθεταν.