47 - 65

14/12/2021 20:00 Shipping League 21/22 7 0'

Angelicoussis Group13682047
Tsakos Group152716765

Στον Αγώνα της 7ης Αγωνιστικής για τη Shipping League που διεξήχθη στη Λεόντειο Πατησίων  μεταξύ της  Angelicoussis Group και της  Tsakos Group οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 47-65.

Στην αρχή του αγώνα , οι ομάδες προσανατολίστηκαν αμυντικά στο σχηματισμό ζώνης με τους φιλοξενούμενους να επιλέγουν πιο σφιχτή κλείνοντας τους διαδρόμους. Αυτό λειτούργησε ευνοϊκά για εκείνους επειδή οι οργανωμένες επιθέσεις των αντιπάλων τους δεν  ήταν  αποτελεσματικές, με σκορ ήταν  στα πρώτα 5 λεπτά να είναι 5-6 υπερ τους. Στην συνέχεια το παιχνίδι ήταν οριακό με καμμιά από τις δυο ομάδες να μπορεί να ξεφύγει   με την περίοδο να κλείνει με σκορ 13-15.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι παίκτες αμύνονταν με πάθος αλλά τη διαφορά έκανε το βάθος στο πάγκο των φιλοξενούμενων που φρέσκαραν τη σύνθεση τους και τους έδωσε τη δυνατότητα να ξεφύγουν στο σκορ όντας προηγούμενοι  στα μισά της περιόδου με 19-28. Στο υπόλοιπο της περιόδου ο ρυθμός έπεσε και οι προσπάθειες των 2 συνόλων ήταν άστοχες με ελάχιστους πόντους να σημειώνονται και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 21-31.

Μετά την ανάπαυλα, οι παίκτες της Tsakos Group, μπήκαν με πολύ διάθεση να παίξουν μπάσκετ παίρνοντας  και ευστοχώντας σε πολλές προσπάθειές πίσω από τη γραμμη των 6,25 μέτρων. Αυτό τους έδωσε νέο αέρα και τους επέτρεψε να αποκτήσουν μεγάλη διαφορά από τους αντιπάλους του ,και το σκορ ήταν 22-45 στα πρώτα 5 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου.. Στην συνέχεια οι παίκτες της Angelicoussis Group , ήταν μουδιασμένοι καθώς έιχαν σκοράρει 1 πόντο για περίπου 7 λεπτά και είχαν δεχτεί 3 μαζεμένα τρίποντα. Η λήξη της περιόδου τους βρήκε πίσω στο -23 (35-58).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα,  οι φιλοξενούμενοι έσβησαν τις μηχανές εμφανώς , μένοντας άποντοι για 7 λεπτά με τους αντιπάλους τους να μαζεύουν τη διαφορά κατά 8 πόντους  με 5 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία ο επιθετικός μονόλογος των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε καθώς μέχρι το τέλος του αγώνα σημείωσαν άλλους 12 πόντους , δεχόμενοι μόλις 7 πόντους σε ολόκληρο το δεκάλεπτο. Το τέλος του αγώνα άφησε μια γλυκιά γεύση στους γηπεδούχους για τη μαχητικότητά που έδειξαν στο τέλος παρά το σκορ πού έκλεισε με διαφορά 18 πόντων σε βάρος τους (47-65).

ΤΡΙΓΑΖΗΣ Α. ( ΠΑΙΚΤΗΣ ANGELICOUSSIS GROUP)