17/12/2021 20:30 Shipping League 21/22 7 0'

Minerva Marine1514121354
Kyklades Maritime911201555

Γήπεδο Κερατσινίου (Παντελής Νικολαΐδης)
Σπετσών, Χαραυγή, Schisto Camp, Municipal Unit of Keratsini, Municipality of Keratsini-Drapetsona, Regional Unit of Piraeus, Region of Attica, Attica, 18755, Greece

Στον Αγώνα της 7ης Αγωνιστικής για τη Shipping League μεταξύ της Minerva Marine και της Kyklades που διεξήχθη στο γήπεδο του Κερατσινίου οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 54-55.

Στην αρχή του αγώνα οι ομάδες επέλεξαν να εκδηλώσουν οργανωμένες επιθέσεις  και επέβαλλαν γρήγορο τέμπο στον αγώνα. Αυτό το πλάνο οδήγησε τις ομάδες σε λάθη και κυρίως για τους φιλοξενούμενους όπου βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 7-3 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι παίκτες της Minerva φόρτσαραν με σκοπό να ξεφύγουν στη διαφορά με τους παίκτες της Kyklades να πετυχαίνουν να μαζέψουν τη διαφορά με την περίοδο να κλείνει με σκορ 15-9.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι, μπήκαν αποφασισμένοι να γίνουν ανταγωνιστικοί και έτρεξαν ένα σερί  4-8 μέχρι τα μισά της περιόδου και βρέθηκαν σε απόσταση καλαθιού. Στο υπόλοιπο της περιόδου το ματς ήταν οριακό με τις ομάδες να παίζουν ομαδικά και να σκοράρουν εναλλάξ με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στην ανατροπή 21-23) με  το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 29-29.

Στο 2ο ημίχρονο οι 2 ομάδες επιχείρησαν να παίξουν δυνατή άμυνα με σκοπό να βάλει φρένο η μια στον σκοράρισμα της άλλης με τους γηπεδούχους να κάνουν τη διαφορά και να βρίσκοντα μπροστά στα πρώτα 5 λεπτά της 3ης περιόδου με σκορ 39-33. Στην πορεία οι φιλοξενούμενοι, έκαναν κατάθεση των δικών τους δυνάμεων και  κατάφεραν να δεχτούν μόλις 2 πόντους απαντώντας για τα γενόμενα των προηγούμενων λεπτών φτάνοντας τη διαφορά στο πόντο( 41-40).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι 2 αντίπαλοι δοκίμασαν πολλά τρίποντα με σκοπό να ξεφύγουν, χωρίς όμως να βρίσκουν το στόχο και έχοντας μια γενικότερη δυστοκία στην επίθεσή τους με το σκορ να είναι 48-46 με 5 λεπτά να απομένουν  για τη λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα φαινόταν ότι το ροζ φύλλο αγώνα να κατέληγε στα χέρια της ομάδας που ήταν πιο ψύχραιμη. Οι γηπεδούχοι επέλεξαν να παίξουν σκληρή άμυνα που έστειλε τους φιλοξενούμενους στη γραμμή των βολών, παίρνοντας ένα ρίσκο που δεν τους βγήκε καθώς ήταν εύστοχες. Ως αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενου βγήκε νικητές δια πυρος και σιδήρου  με σκορ 54-55.