15/02/2022 19:30 Shipping League 21/22 10 40'

Minerva Marine141131038
Tsakos Group515151146

Εκπαιδευτήρια Γείτονα Βάρης
Vellas, Koropi 194 00, Greece

Στον Αγώνα της 10ης Αγωνιστικής για τη Shipping League μεταξύ της  Minerva Marine και της Tsakos Group  οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 38-46.

Στην αρχή του αγώνα, οι 2 ομάδες επέλεξαν να παίξουν άμυνα man to man και στην επίθεση οργανωμένα κρατώντας έναν αργό ρυθμό ώστε να μην ξεφύγει το παιχνίδι από καμμιά από τις 2 πλευρές. Έτσι ακριβώς έγινε με τους γηπεδούχους να ξεκινούν με ένα δυναμικό 8-0 για να δεχτούν από τη πλευρά τους για απάντηση ένα σερί 5 πόντων στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια αυτό το στυλ αγώνα έδειξε να μη ταιριάζει τόσο στους φιλοξενούμενους που έδειχναν βραχυκυκλωμένοι επιθετικά  αδυνατώντας να βρουν σκορ με την περίοδο να κλείνει με σκορ 14-5.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι παίκτες της Tsakos Group, καθάρισαν το μυαλό τους και κατάφεραν με τις ίδιες συνθήκες αγώνα να αλλάξουν άρδην την εικόνα τους και να φέρουν το παιχνίδι στα μέτρα τους με ένα σερί 7-0 διαμορφώνοντας το σκορ στο 16-14 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου η αντεπίθεση συνεχίστηκε με τους παίκτες της Minerva να σκοράρουν με το σταγονόμετρο μη μπορώντας στην ουσία να αποτρέψουν τη ανατροπή  με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 17-20.

Στην ανάπαυλα, οι ομάδες ξεκουράστηκαν και κατέστρωσαν νέα πλάνα για τη συνέχεια του αγώνα. Αυτό φάνηκε από το γεγονός ότι επέλεξαν να ανεβάσουν το ρυθμό ώστε να ανακατέψουν τη τράπουλα. Κερδισμένοι βγήκαν από αυτή την αλλαγή οι φιλοξενούμενοι που έδειχναν πιο άνετοι που με 2 σερί 4-0 κατάφεραν να προπορεύονται με 21-28  στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, οι παίκτες της Minerva αποφάσισαν να αλλάξουν την άμυνα του σε ζώνη που τους επέτρεψε με 5 αναπάντητους πόντους να πλησιάσει στο σκορ, παροδικά όμως,  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 28-35 και τη διαφορά να παραμένει αναλλοίωτη.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η γηπεδούχος ομάδα μπήκε αποφασισμένη να παλέψει για τη νίκη και πίεσε την αντίπαλη με σερί , ρίχνοντας τη διαφορά στα 2 καλάθια  (36-40)  με 5 λεπτά να απομένουν  για τη  λήξη. Σε αυτό το χρονικό διάστημα, οι φιλοξενούμενοι δεν τρομοκρατήθηκαν , και είχαν την απαραίτητη ψυχραιμία να βρουν τους πόντους που χρειάζονταν για το ροζ φύλλο αγώνα παίρνοντας μια άξια νίκη με σκορ 38-46.

ΜΠΟΥΓΟΥΛΙΑΣ Κ. ( ΠΑΙΚΤΗΣ MINERVA MARINE)

ΚΑΜΑΡΙΩΤΗΣ Θ. ( ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ TSAKOS GROUP)