48 - 40

02/11/2021 20:00 Shipping League 21/22 1 0'

Tsakos Group1310101548
Minerva Marine11128940

Στον Αγώνα της 1ης  Αγωνιστικής μεταξύ του Tsakos Group  και της Minerva, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 48-40.

Στο ξεκίνημα του αγώνα διαπιστώσαμε πολύ γρήγορα πως και από τις δύο ομάδες είχε λείψει πραγματικά το μπάσκετ. Μόλις από το πρώτο λεπτό και οι δύο ομάδες επέλεξαν να πιέσουν ασφυκτικά σε όλο το γήπεδο και να κυνηγήσουν γρήγορες επιθέσεις. Η μαχητικότητα και η ενέργεια του Κυμπάρογλου  διαμόρφωσε το σκορ σε 7-2 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στην συνέχεια του δεκαλέπτου και οι δύο ομάδες προτίμησαν οργανωμένες επιθέσεις και παρά τα πολλά λάθη των γηπεδούχων η περίοδος έκλεισε με σκορ 13-11.

Στο 2ο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες κράτησαν αμυντικά το πιεστικό man to man κάνοντας σχετικά οργανωμένες επιθέσεις. Σε όλη την διάρκεια της περιόδου και οι δύο ομάδες έδιναν μάχη σώμα με σώμα κρατώντας το ματς στον πόντο, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα οι ομάδες να αποχωρήσουν για τα αποδυτήρια με σκορ 23-23.

Επιστρέφοντας από τους πάγκους τους και έχοντας πάρει τις ανάσες τους και οι δύο ομάδες πήγαν σε set επιθέσεις δοκιμάζοντας ουσιαστικά για πρώτη φορά στο παιχνίδι τους τα νέα τους συστήματα για την φετινή σεζόν. Οι άμυνες συνέχισαν να είναι δυνατές σε όλο το μήκος του γηπέδου με τους παίκτες και των δύο ομάδων να αρχίζουν να εμφανίζουν τα πρώτα σημάδια κόπωσης και το πρώτο μισό της 3ης περιόδου να κλείνει με σκορ 32-26. Ωστόσο προς το τέλος του δεκαλέπτου ύστερα από κάποια επιπλέον λάθη των γηπεδούχων η Minerva μείωσε και η περίοδος έκλεισε με σκορ 33-31.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα παρότι οι άμυνες χαλάρωσαν, οι επιθέσεις δεν έφεραν τα προσδοκόμενα αποτελέσματα για καμμία από τις δύο ομάδες. Η δίψα για την νίκη ήταν φανερή και στις δύο ομάδες και το παιχνίδι προς το τέλος του ξαναπέκτησε μπασκετικό ρυθμό. Η οργάνωση της τελευταίας στιγμής και η ψυχραιμία που έδειξαν οι παίκτες του Tsakos Group, τους οδήγησε στην έξοδο με ροζ φίλο αγώνα στα χέρια τους με τελικό σκορ 48-40.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κορωναίος Π. με 14 και Οικονόμου Α. με 10 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Σαίτης Ν. με 13 και Πλακομιχελάκης Ι. με 8 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Σκούτας Α., Σκαλτσής Π.