11/03/2022 20:30 Shipping League 21/22 13 40'

DNV167101245
Erma First1267833

Γήπεδο Κερατσινίου (Παντελής Νικολαΐδης)
Σπετσών, Χαραυγή, Schisto Camp, Municipal Unit of Keratsini, Municipality of Keratsini-Drapetsona, Regional Unit of Piraeus, Region of Attica, Attica, 18755, Greece

Στον Αγώνα της 13ης Αγωνιστικής για τη Shipping League μεταξύ της  DNV και της Ermafirst οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 45-33.

Στην αρχή, οι 2 αντίπαλοι οχυρώθηκαν αμυντικά με ζώνη. Επιθετικά, επέλεξαν οργανωμένες επιθέσεις με μέτριο τέμπο.  Η ομάδα που ξεκίνησε πιο δυναμικά ήταν οι γηπεδούχοι που στα 5 πρώτα λεπτά ήταν μπροστά με 6-4 βασισμένοι με καλή άμυνα και παγίδες. Στην συνέχεια οι ομάδες έδειχναν πόση μικρή διαφορά είχαν στη δυναμικότητα τους με τους φιλοξενούμενους να κάνουν αρκετά φάουλ για να κόψουν τον ρυθμό. Η πρώτη περίοδος έληξε με τους γηπεδούχους  μπροστά με 16-12.

Στο 2o δεκάλεπτο οι συνθήκες του αγώνα παρέμειναν ίδιες. Οι παίκτες της Ermafirst στη προσπάθεια τους να πλησιάσουν στο σκορ  δοκίμασαν σουτ από τη περιφέρεια ώστε να ανοίξουν την αντίπαλη άμυνα αλλά δεν απέδωσε καθώς σκόραραν μόλις 2 πόντους μέχρι τα μισά της περιόδου (21-14). Στο υπόλοιπο της περιόδου οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την άμυνα τους κάνοντας αρκετά κλεψίματα χωρίς όμως επιθετικά να είναι το ίδιο αποδοτικοί με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 23-18.

Στο 3o Δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πετυχαίνουν τρίποντο που τους φέρνει σε απόσταση καλαθιού από τους αντιπάλους τους για να δεχτούν 2 απανωτά τρίποντα  φέρνοντας στο σκορ στο 29-23 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία οι ομάδες, βασισμένες στην πολύ καλή τους άμυνα δυσκόλευαν τις προσπάθειες των επιτιθέμενων  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 33-25.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι παίκτες εμφανίστηκαν νευρικοί αφού έπαιζαν καλές άμυνες , έκαναν κλεψίματα αλλά αδυνατούσαν να γίνονται εύστοχοι στα σουτ τους  και το σκορ ήταν  35-26 με 5 λεπτά να απομένουν για λήξη. Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να κάνουν το ξέσπασμα που θα τους βοηθούσε να διεκδικήσουν τη νίκη και τους παίκτες της DNV να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 45-33.