26/11/2021 19:00 Shipping League 21/22 4 0'

Erma First1313192873
DNV2521142080

Βοηθητικά Σ.Ε.Φ. (Εντός Σταδίου)
Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον Αγώνα της 4ης Aγωνιστικής μεταξύ της ERMAFIRST  και της DNV οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 73 – 80.

Από το πρώτο λεπτό του αγώνα και οι δυο ομάδες έδωσαν πολύ κακά μπασκετικά δείγματα.Η μπάλα κυκλοφορούσε γρήγορα χωρίς να κολλάει στα χέρια κάποιον παικτών κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να δούμε όμορφο και γρήγορο μπάσκετ. Οι επιθέσεις ήταν οργανωμένες και παρά το γεγονός ότι για τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού η μπάλα δεν ήταν γενναιόδωρη με τους γηπεδούχους το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 13 – 25.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν εμφανώς πιο αποφασισμένοι να διεκδικήσουν την νίκη. Παίζοντας πιεστική άμυνα man to man στο μεγαλύτερο μέρος του γηπέδου προσπάθησαν να κουράσουν τους αντιπάλους τους και να τους οδηγήσουν σε λάθη Ωστόσο οι παίκτες της DNV δεν έχασαν τον καθαρό τους μυαλό και συνέχισαν να κυριαρχούν στο παιχνίδι διατηρώντας την μεγάλη διαφορά που είχαν εξασφαλίσει από το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώνοντας το ημίχρονο με σκορ 26 – 46.

Από την επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια έως και 5 λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού η εικόνα από το γήπεδο ήταν πως οι φιλοξενούμενοι δεν κινδυνεύουν έχοντας ήδη χτίσει μια μεγάλη διαφορά ασφαλείας περίπου στους 15 πόντους.Οι γηπεδούχοι από την άλλη πλευρά είχαν αλλά σχέδια και χωρίς να καταθέτουν τα όπλα ούτε για λίγο κατάφεραν απότομα μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα να γκρεμίσουν την διαφορά που είχε δημιουργηθεί μέχρι εκείνη την στιγμή διαμορφώνοντας το σκορ σε 65 – 70 λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού. Παρά την καλή  προσπάθεια των παικτών ERMAFIST οι γηπεδούχοι δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να τους «κλέψουν» το παιχνίδι και διατηρώντας την ψυχραιμία τους κατάφεραν να ελέγξουν το παιχνίδι και να αποχωρήσουν νικητές με τελικό σκορ 73 – 80.