30 - 16

02/05/2023 22:00 Commercial League C 22/23 2 40'

A-Ships4661430
Real Consulting SA074516

Στον αγώνα μεταξύ της A – Ships και της Real Consulting, οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με σκορ 30-16.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 ομάδων επέλεξαν άμυνα ζώνης για να θωρακίσουν την άμυνά τους. Το αποτέλεσμα ήταν άκρως ικανοποιητικό για τις 2 ομάδες σε αυτό το κομμάτι αφού στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα δεν είχε σημειωθεί κανένας πόντος. Στη συνέχεια χρειάστηκε κάτι παραπάνω από 8 λεπτά για να σημειωθεί σκορ από την πλευρά των γηπεδούχων που μέχρι το τέλος της περιόδου το είχαν διπλασιάσει 4-0.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο αν και η ομάδες εκδήλωναν επιθέσεις οργανωμένα, τα λάθη ήταν συνεχή και δεν επέτρεπαν σε καμία από τις 2 ομάδες να ξεφύγει στο σκορ. Αυτό στα μισά της περιόδου ήταν 8-2. Στην πορεία η αστοχία συνεχίστηκε μέχρι που οι παίκτες βρήκαν το ρυθμό τους, κύριως η πλευρά των φιλοξενούμενων η οποία κατέβασε τη διαφορά στους 3 στο ημίχρονο (10-7).

Στο τρίτο δεκάλεπτο το χαμηλό σκορ δεν άλλαζε και για τις 2 ομάδες οι οποίες παρέμεναν σταθερά κοντά μεταξύ τους. Στο 25ο λεπτό του αγώνα οι γηπεδούχοι με ένα σερί 4 2 συνέχισαν να είναι στη θέση οδηγού. Στην πορεία ο εκνευρισμός και στις 2 πλευρές συνέχισε να επηρεάζει τις επιθετικές προσπάθειες των ομάδων όπου σημείωναν σκορ με το σταγονόμετρο. Έπειτα από 30 λεπτά αγώνα  οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 16-11.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, εκεί που θα κρινόταν η τελική έκβαση του αγώνα τα καλάθια σήμειώνονταν με δυσκολία. Συγκεκριμένα με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη το σκορ ήταν 18-13. Στα επόμενα λεπτά του αγώνα οι παίκτες της A-Ships παίρνοντας ψυχολογική ώθηση από το προβάδισμα το οποίο είχαν κατάφεραν να βρουν με μεγάλη συχνότητα για τις συνθήκες του αγώνα και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.