55 - 57

25/02/2016 22:00 League C2 15/16 40'

Accenture1411141655
Raging Bulls916171557

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της Accenture και της Navios, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 55 – 57.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2–3, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με ενέργεια, αλλά παρουσιάστηκαν νευρικές απέναντι στη ζώνη, με χαμηλά ποσοστά και το σκορ στα πρώτα 3 λεπτά να είναι 2–2. Στην πορεία της περιόδου και οι δύο ομάδες πίεσαν για αιφνιδιασμούς, με ανάμεικτα όμως αποτελέσματα, έμειναν κοντά στο σκορ και η περίοδος έκλεισε με σκορ 14 – 9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με τις δύο ομάδες να βγάζουν ενέργεια, να έχουν καλό ρυθμό αλλά με την Navios να πιέζει για αιφνιδιασμούς και να μειώνει σε 18 – 17 στα πρώτα 4 λεπτά. Στην πορεία της περιόδου τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες, με χαμηλά ποσοστά αλλά με τους φιλοξενούμενους και πάλι να βρίσκουν εύκολα καλάθια σε αιφνιδιασμούς, να ισοφαρίζουν και να περνάνε μπροστά στο σκορ. Παρόλα αυτά η Accenture 2 λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου άσκησε full press με παγίδες με αποτέλεσμα να βγάλει άμυνες, να σταματήσει το run των αντιπάλων και να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 25 – 25.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και πάλι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές και με χαμηλά ποσοστά στα πρώτα λεπτά, με καλές όμως άμυνες και με εναλλαγές στο προβάδισμα, με τους φιλοξενούμενους να βγάζουν περισσότερη ενέργεια, να βρίσκουν λύσεις από τη γραμμή των 3 πόντων με πρωταγωνιστή τον Γεραπετρίτη Γ. και να περνάνε μπροστά με το σκορ να είναι 28 – 35 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο δεύτερο μισό της περιόδου οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν πρόβλημα απέναντι σε οργανωμένη άμυνα, έχοντας στατικές επιθέσεις, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να βγάζουν άμυνες, να βρίσκουν ρυθμό και επιθετικά και με αιχμή τον Γιαννόπουλο Γ. να παίρνουν μια διαφορά + 10 πόντων. Παρόλα αυτά η Accenture αντέδρασε και πάλι και μεγαλύτερη αμυντική προσήλωση έβγαλε διαδοχικές άμυνες, τις μετέτρεψε σε αιφνιδιασμούς και μείωσε σε 37 – 40 κάνοντας ένα run 11-0 σε δυόμιση λεπτά! Σκορ στο τέλος της περιόδου 39 – 42.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν χωρίς σκορ στα πρώτα 4 λεπτά, με βιαστικές επιλογές και χωρίς ρυθμό, με το σκορ στα μισά της περιόδου είναι 41-45. Στα τελευταία 5 λεπτά η Navios σαφώς πιο συγκεντρωμένη και με καλύτερα πατήματα πήρε μια διαφορά 2 κατοχών με 4 λεπτά για λήξη. Κάπου εκεί η Accenture άσκησε και πάλι full press με παγίδες με αποτέλεσμα να οδηγήσει τους αντιπάλους σε βιαστικές επιθέσεις ή λάθη, μειώνοντας σε μία κατοχή με το σκορ να είναι 52 – 52, 2 λεπτά πριν τη λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά οι γηπεδούχοι συνέχισαν το full press, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να το σπάσουν με ντρίπλα, με αποτέλεσμα η Accenture να βγάλει άμυνες να τρέξει σε αιφνιδιασμούς και να περάσει μπροστά στο σκορ με 53 – 52, 1 λεπτό πριν το τέλος. Παρόλα αυτά η Navios αντέδρασε και με εύστοχο τρίποντο από ον Γεραπετρίτη Γ. πέρασε μπροστά με το σκορ να είναι 53-55 με 50” για λήξη και 55 – 57 με 10” για λήξη και τελευταία επίθεση για την Accenture, η οποία έγινε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση με προσπάθεια δύο πόντων αλλά τελικά η μπάλα δεν της έκανε το χατήρι με την Navios να παίρνει τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Νικολαΐδης Σ. με 24 και Τοπαλτζίκης Ε. με 9, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Γιαννόπουλος Γ. με 19 και Γεραπετρίτης Γ. με 17 (5) πόντους αντίστοιχα.