Accenture vs Lavipharm

61 - 39

17/12/2023 18:30 Commercial League C 23/24 6 40'

Στον Αγώνα της 6ης Αγωνιστικής μεταξύ της Accenture και της Lavipharm οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 61-39.

Στο 1ο δεκάλεπτο η πρώτη ομάδα έπαιζε άμυνα man to man , ενώ η αντίπαλη ομάδα έπαιζε σε θέση ζώνης. Ο αγώνας στα πρώτα τρία λεπτά ήταν χωρίς σκορ και οι δύο ομάδες είχαν πολλές αστοχίες και στα πρώτα πέντε λεπτά το σκορ ήταν πολύ χαμηλό 4-0. Στην συνέχεια τα δεδομένα δεν άλλαξαν και οι δύο ομάδες αστοχούσαν , όμως πριν τη λήξη του 1ου δεκαλέπτου η δεύτερη ομάδα είχε πολλά ριμπαουντ και είχε γρήγορες επιθέσεις με την περίοδο να κλεινει με σκορ 11-9.

Στο 2ο  δεκάλεπτο τα πράγματα άλλαξαν με πρωταγωνιστές την δεύτερη ομάδα να έχουν ένα σερι σκορ υπερ τους και να περνάνε μπροστά στο σκορ στα μισά της περιόδου 15-20. Στο υπόλοιπο της περιόδου η πρώτη ομάδα αυτή την φορά περνάει μποστά με ένα σερί 11-0 όπου πίεζαν αρκετά τους αντιπάλους , έκλεβαν και σκόραραν ενώ η αντίπαλη ομάδα έκανε πολλά φάουλ με αποτέλεσμα να κόψουν τον ρυθμό , όμως δεν τα κατάφεραν και το σκορ έληξε 31-23.

Στο 3ο δεκάλεπτο η πρώτη ομάδα μεγάλωνε όλο και περισσότερο την διαφορά ήταν πιο οργανωμένη , αντιθέτως η δευτερη ομάδα έμεινε στασιμη και δεν κατάφερε να ευστοχήσει καθώς το σκορ ήταν 41-23 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στην πορεία τα πράγματα για την πρώτη ομάδα κυλούσαν αρμονικά καθώς η κυκλοφορία της μπάλας ήταν αρκετά σωστή , αντιθέτως όμως η δευτερη ομάδα πιεζόταν αρκετά από την αντίπαλο ομάδα , συνεχίζονταν οι αστοχίες και έτσι η περίοδος έκλεισε με σκορ 45-29.

Στο 4ο δεκάλεπτο η πρώτη ομάδα έχτιζε ακομα περισσότερο την διαφορά της , έκανα γρήγορες αντεπιθέσεις από παντου ενώ η δευτερη ομάδα έκανε απανωτά λαθη καθώς βρισκόταν υπο πίεση. Το σκορ από τα 5 λεπτα πριν την ληξη ήταν 54-35. Στα τελευταια 5 λεπτά πριν την λήξη του αγωνα η δευτερη ομάδα προσπαθουσε να μειώσει το σκορ όμως η αντιπαλη ομάδα δεν άφησε πολλά περιθωρια , μεγάλωσε και άλλο την διαφορα και ετσι σφράγισε την νίκη της με τελικο σκορ 61-39.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Τρέμμας Διονύσιος με 23 πόντους και 9 ριμπάουντ και ο Ρέππας Νικόλαος με 9 πόντους , ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μπάκος Μανώλης σημειώνοντας 11 πόντους και ο Κορδαλής Πέτρος με 9 πόντους.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της Lavipharm να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να μειώσουν και να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες της Accenture να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά και την νίκη.

Χριστόπουλος Κωνσταντίνος( Παίκτης Accenture)

Παπαδόπουλος Κωνσταντίνος (Προπονητής Lavipharm)