58 - 51

08/11/2023 20:00 Commercial League D 23/24 1 40'

Actnet231371558
Intracom Telecom1414111351

Στον αγώνα μεταξύ της Actnet Tax Solutions και της intracom Telecom, oi γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με σκορ 58-51.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των δύο πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν γρήγορος με τις ομάδες να δοκιμάζουν αιφνιδιασμούς αλλά και να παραμένουν κοντά στο σκορ. Συγκεκριμένα, στα πρώτα 5 λεπτά το σκορ ήταν 9-6. Στην συνέχεια οι επιθέσεις πήραν φωτιά με εκείνη των γηπεδούχων να μοιάζει ασταμάτητη καθώς η λήξη του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τους γηπεδούχους να είναι στο + 9 (23-14).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους παίκτες της Αctnet να πληγώνουν διαρκώς την αντίπαλη άμυνα και να έχoυν τον έλεγχο του αγώνα καθώς στα μισά της περιόδου ήταν μπροστά με 34-18. Στη συνέχεια ωστόσο οι παίκτες της intracom Telecom εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των αντιπάλων τους και βελτιώνοντας ταυτόχρονα τη δική τους επιθετική λειτουργία κατέβασαν τη διαφορά στο μισό (36-28).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι ομάδες εκδήλωναν τις επιθέσεις τους με πιο οργανωμένο τρόπο. Στην οικονομία του αγώνα όμως αυτό είχε μικρή διαφορά καθώς η απόσταση ανάμεσα στις δύο ομάδες παρέμεινε σταθερή. Στο 25ο λεπτό του αγώνα το σκορ ήταν 33-32. Στην πορεία, αν και οι φιλοξενούμενοι έδειχναν έτοιμοι να προσπεράσουν τους αντιπάλους τους. Ένα τρίποντο στη λήξη των γηπεδούχων, τους διατήρησε σε θέση οδηγού 43-38.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυναμικά και αποκτώντας διψήφια διαφορά απέκτησαν σημαντικό προβάδισμα νίκης. Το σκορ με πέντε λεπτά απομένουν για τη λήξη ήταν 51-43. Στα εναπομείναντα λεπτά οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την αντίπαλη χαλαρότητα και βρίσκοντας διεξόδους έγινε ξανά απειλητικοι.  Κατάφερα να κατεβάσουν τη διαφορά στο -2 (51-49) αλλά η αντεπίθεσή τους δεν είχε συνέχεια και έτσι περιορίστηκαν σε μία πολύ καλή εμφάνιση.