40 - 48

14/12/2023 22:00 Commercial League D 23/24 6 40'

Actnet101461040
Sunlight131216748

Μια πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε η ομάδα της SUNLIGHT απέναντι στην σπουδαία ομάδα της ACTNET στα πλαίσια της έκτης αγωνιστικής της Commercial League D, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 2-2 με την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της. Η ACTNET δεν κατάφερε να πιάσει τα συνήθη στάνταρ απόδοσης της και έτσι έπεσε το ρεκόρ της στο 3-2.

Πολύ κοντά στο σκορ ήταν οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο. Με γρήγορες αλλά οργανωμένες επιθέσεις και οι δύο προσπαθούσαν να ξεπεράσουν τις man to man άμυνες τους. Η SUNLIGHT πατούσε κάπως καλύτερα στην επίθεση, αλλά τα δύο τρίποντα των Γκιζίνο και Βάσση δεν τους επέτρεψε να ξεφύγουν παραπάνω από το +3 (10-13).

Έτσι συνεχίστηκε και η δεύτερη περίοδος με την πρωτοπορία στο σκορ να αλλάζει συνεχώς χέρια. Ο Βάσσης πέτυχε τους 8 από τους 14 πόντους της ομάδας του και ο Μπακας τους 6 από τους 12. Το επιμέρους 14-12 έφερε την SUNLIGHT μπροστά με 1 πόντο στο ημίχρονο (24-25).

Η τρίτη περίοδος άνηκε στην ομάδα της SUNLIGHT. Με ενέργεια και πίεση στην άμυνα κράτησε τους αντιπάλους της στους 6 πόντους, πέτυχε 16, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +11 (30-41).

Η ACTNET έκανε την προσπάθεια της να κάνει την ανατροπή, έβγαλε ένταση και πάθος στο παιχνίδι της καταφέρνοντας να μειώσει στους τρεις πόντους (39-42) με ένα επιμέρους 9-1. Η SUNLIGHT κράτησε την ψυχραιμία της, βρήκε σκορ με τους Ελευθερίου και Μπάκα και κατέκτησε τη νίκη.

Μπάκας, Ελευθερίου και Κόλιας οι καλύτεροι για τους νικητές. Τσουλουφής και Βάσσης οι καλύτεροι για την ACTNET.