52 - 44

20/02/2017 21:30 League C6 16/17 40'

Adidas714201152
Hewlett Packard Enterprise141111844

Σε έναν αγώνα μεταξύ της ADIDAS και της HEWLETT PACKARD (η οποία αγωνίστηκε με 6 μόλις παίκτες), οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 52 – 44.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2–3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές στα πρώτα λεπτά, αλλά οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστή τον Μσγουλά Π. κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, το παιχνίδι σε οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, την Hewlett Packard να σημαδευτεί την ρακέτα των αντιπάλων με drives των Δήμα Χ. και Μακρή Κ. και το σκορ να είναι 5–10 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία οι άμυνες και από τις δύο πλευρές είχαν τον πρώτο λόγο, με τους παίκτες της Hewlett Packard να συνεχίζουν να έχουν καλύτερο επιθετικό προσανατολισμό από τους αντιπάλους τους, διατηρώντας το προβάδισμα 2+ κατοχών και κλείνοντας την περίοδο με σκορ 7–14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με το καλημέρα και οι δύο ομάδες ανέβασαν το τέμπο του αγώνα, επέλεξαν γρήγορες επιθέσεις και είχαν πολλές απόπειρες αιφνιδιασμών, αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγαλύτερη συγκέντρωση και πιο καθαρές τελικές επιλογές από τους παίκτες της Adidas οι οποίοι βελτίωσαν αισθητά την κυκλοφορία της μπάλας και βρήκαν τους ελεύθερους παίκτες αλλά συνέχισαν να έχουν χαμηλά ποσοστά, με το σκορ ήταν 10 – 21 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό της περιόδου οι γηπεδούχοι έβγαλαν μεγάλη ενέργεια αμυντικά, άσκησαν press και με διαδοχικές άμυνες και αιφνιδιασμούς και ένα τρίποντο του Βουγιούκα Λ. (ο οποίος είχε 3 τρίποντα στο δεκάλεπτο) έκαναν ένα συνολικό run 8–0 και έκλεισαν το ημίχρονο με σκορ 21 – 25.

Στο τρίτο δεκάλεπτο με το καλημέρα οι γηπεδούχοι μείωσαν σε μία κατοχή, με τις άμυνες να έχουν δυναμώσει, το παιχνίδι σε σετ επιθέσεις, η Adidas και πάλι με τρίποντο (του Κασσιανού Κ. αυτή την φορά) πέρασε μπροστά για πρώτη φορά στο παιχνίδι στα πρώτα 4 λεπτά, με το σκορ να είναι 28 – 29 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια οι παίκτες της Adidas και πάλι άσκησαν press, αλλά οι παίκτες της Hewlett Packard συνέχισαν να κυριαρχούν στα ριμπάουντ (αμυντικά και επιθετικά) έχοντας τεράστια συμβολή σε αυτόν τον τομέα από τον Μαγουλά Π., αλλά και ο Βουγιούκας Λ. ζεστάθηκε και πάλι από την γραμμή των 3 πόντων και με 2 διαδοχικά τρίποντα έδωσε προβάδισμα 3 κάτοχων στην ομάδα του, όμως η περίοδος (με εύστοχο buzzer beater τρίποντο του Μακρή Κ.) έκλεισε με σκορ 41 – 36.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και πάλι οι δύο ομάδες μπήκαν με ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου, με τις άμυνες να συνεχίζουν να έχουν πρώτο λόγο, αλλά οι γηπεδούχοι διατήρησαν προβάδισμα 2 κατοχών, με το σκορ να είναι 45 – 40 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά οι δύο ομάδες πήγαν κυριολεκτικά neck and neck, με την Hewlett Packard να παρουσιάζει εμφανή σημάδια κόπωσης αλλά παράλληλα να δείχνει μεγάλη μαχητικότητα, οι Βατιανός Γ. και Δήμας Χ. άρχισαν να βοηθούν επιθετικά τον Μαγουλά Π. (ο οποίος συνέχισε με επιθετικά ριμπάουντ να δίνει δεύτερες επιθέσεις στην ομάδα του), οι παίκτες της Adidas κόλλησαν επιθετικά και το σκορ ήταν 45 – 44 με 2 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά ο Κασσιανός Κ. ευστόχησε σε σουτ 3 πόντων, δίνοντας και πάλι προβάδισμα 2 κατοχών στη ομάδα του, με τα πόδια των παικτών της Hewlett Packard να βαραίνουν και άλλο με αποτέλεσμα να μην μπορούν να μειώσουν κάτω από 2 κατοχές, οι παίκτες Adidas να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα και να παίρνουν τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Βουγιούκας Λ. με 29 (7) και Πάγκαλης Γ. με 11, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Βατιανός Ι. με 14 (2) και Μαγουλάς Π. με 10 πόντους αντίστοιχα.