Adidas121782461
Oracle101012537

Α.Ο.Ν.Α.
Anastaseos, Elliniko 167 77, Greece

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της ADIDAS και της ORACLE (η οποία αγωνίστηκε με σημαντικές απουσίες), οι γηπεδούχοι κατάφεραν και πήραν την νίκη με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 61-37.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Adidas ξεκίνησε με άμυνα man, ενώ η Oracle με άμυνα 2-3. Στο επιθετικό κομμάτι η Adidas μπήκε με ενέργεια στο γήπεδο και είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας με καλές τελικές επιλογές. Η Oracle από την άλλη πλευρά είχε σχετικά στατικές επιθέσεις, που βασίζονταν σε προσωπικές ενέργειες, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να κάνουν ένα run 7-0. Οι φιλοξενούμενοι αφού πήραν time, μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι, έβγαλαν άμυνες, γύρισαν την μπάλα, σημάδεψαν το ζωγραφιστό και κατάφεραν να μειώσουν κλείνοντας την περίοδο με σκορ 12-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Oracle, συνέχισε να επιτίθεται στην ρακέτα των αντιπάλων, με drives, ποσταρίσματα και επιθετικά ριμπάουντ. Παρόλα αυτά η Adidas δεν έχασε την συγκέντρωση της και με υπομονή και σωστές τελικές επιλογές στο σετ και με πίεση για αιφνιδιασμούς μετά από κάθε αμυντικό ριμπάουντ κατάφερε να διατηρήσει και να αυξήσει το προβάδισμα. Σκορ ημιχρόνου 29-20.

Στο τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο το παιχνίδι κύλησε στο ίδιο τέμπο με την Adidas αργά αλλά σταθερά να αυξάνει την διαφορά συνεχίζοντας να είναι σοβαρή και συγκεντρωμένη. Η Oracle παρότι κατάφερε και μείωσε κατά διαστήματα την διαφορά σε 2 κατοχές, δεν μπόρεσε ουσιαστικά να απειλήσει αφού δεν είχε αξιόπιστη επιθετική παραγωγή στο σετ παιχνίδι (το οποίο βασίζονταν σχεδόν αποκλειστικά σε isolations). Αυτό σε συνδυασμό με την κόπωση των παικτών της (λόγω των σημαντικών απουσιών που είχαν), και το γεγονός ότι η Adidas δεν σήκωσε ποτέ το πόδι από το γκάζι, διόγκωσε την διαφορά στους +20 πόντους.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Βουγιούκας Λ. με 13(3) και Οικονόμου Δ. με 13, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Κρεούζης Ν. με 9(2) και Γκούσης Γ. με 9 πόντους αντίστοιχα.