41 - 50

19/12/2016 22:00 League C3 16/17 40'

Adidas12129841
Pleiades Shipping Agents1510141150

Σε έναν αγώνα μεταξύ της ADIDAS και των PLEIADES, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 41 – 50.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκινήσαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με ενέργεια, αλλά με την ομάδα της Adidas να έχει περισσότερη συγκέντρωση και περισσότερη παραγωγή από assist (με πρωταγωνιστή τον Βουγιούκα Λ.), παίρνοντας προβάδισμα 2 κατοχών και το σκορ να είναι 10 – 6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία το παιχνίδι συνέχισε σε πιο γρήγορο τέμπο, με τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν να μην έχουν ρυθμό στο σετ, αλλά ο γρήγορος ρυθμός να τους ευνοεί με συνέπεια να ισοφαρίσουν (βρίσκοντας λύσεις κυρίως από αιφνιδιασμούς), την Adidas να βρίσκει ελεύθερα σουτ αλλά να είναι βιαστική στο εκτελεστικό κομμάτι, με αποτέλεσμα η περίοδος να κλείσει με σκορ 12 – 15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές, με βιαστικές τελικές επιλογές και χωρίς καλάθι στα πρώτα 2+ λεπτά, αλλά οι Pleiades στην πορεία και πάλι με αιφνιδιασμούς και κυριαρχώντας στα ριμπάουντ (με πρωταγωνιστή τον Ζαλμά Σ.) ανέβασαν το προβάδισμα στις 3 κατοχές. Κάπου εκεί ο Βουγιούκας Λ. πήρε φωτιά και με 5 σερί πόντους η Adidas μείωσε με το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 17 – 20. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι συνέχισαν να βρίσκουν ρυθμό και να βελτιώνουν την κυκλοφορία της μπάλας με αποτέλεσμα να ισοφαρίσουν, το παιχνίδι να συνεχίζει σε οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, οι φιλοξενούμενοι να μην ευνοούνται από τον αργό ρυθμό και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 24 – 25.

Στο τρίτο δεκάλεπτο με το καλημέρα ο Ζαλμάς Σ. ευστόχησε σε τρίποντο με αποτέλεσμα η ομάδα του και πάλι να πάρει προβάδισμα 2 κατοχών με την Adidas όμως να αντιδρά άμεσα, τις δύο ομάδες να δυναμώνουν τις άμυνες τους, τα ποσοστά να πέφτουν και πάλι και το σκορ να είναι 30 – 30 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν καλές και δυνατές άμυνες, να μένουν κοντά στο σκορ, αλλά να βασίζονται σε πολλά χωρίς ρυθμό σουτ 3 πόντων, τους γηπεδούχους να ασκούν press στα τελευταία 2 λεπτά, τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν καλά και η περίοδος να κλείνει με σκορ 33 – 39.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Pleiades μπήκαν από την αρχή με μεγάλη συγκέντρωση και στις δύο πλευρές του γηπέδου με πρωταγωνιστή (τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά) τον Ζαλμά Σ., με την Adidas να συνεχίζει να βασίζεται υπερβολικά σε στατικά σουτ και να μην έχει καλή κίνηση μακριά από τη μπάλα, με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει στους 10 πόντους, οι γηπεδούχοι να μένουν χωρίς σκορ στα πρώτα 5 λεπτά και το σκορ να είναι 33 – 43 στα μισά της περιόδου. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, χωρίς να αλλάξει κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με την Adidas όμως και πάλι να ασκεί press και να δείχνει μαχητικότητα και διάθεση μειώνοντας σε 6 πόντους, αλλά και οι παίκτες των Pleiades να παραμένουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι έως το τέλος του αγώνα, να ελέγχουν το ρυθμό του παιχνιδιού και να διατηρουν προβάδισμα 2+ κατοχών, παίρνοντας τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Πάγκαλης Γ. με 15 και Βουγιούκας Λ. με 10 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Ζαλμάς Σ. με 23 (1) και Δεκαβάλας Ο. με 10 πόντους αντίστοιχα.