Alpha-Label1116101148
Raging Bulls1316111656

Enersize Sport Club
Leof. Kon/nou Karamanli 117, Acharnes 136 72, Greece

Σε έναν αγώνα μεταξύ των ALPHA LABELS και των RAGING BULLS, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 48 – 56.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2–3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν διστακτικές στα πρώτα λεπτά, αλλά οι Bulls με σαφώς καλύτερα πατήματα και ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο πήραν προβάδισμα 2 κατοχών, με το τέμπο σιγά σιγά να ανεβαίνει, ενώ οι παίκτες της Alpha Label άρχισαν να πιέζουν για αιφνιδιασμούς και να βρίσκουν ρυθμό από τη γραμμή των 3 πόντων, με αποτέλεσμα να ισοφαρίσουν και να περάσουν μπροστά με το σκορ να είναι 11 – 6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία και οι δύο ομάδες με συνεχείς απόπειρες αιφνιδιασμών, αλλά και με αρκετά αβίαστα λάθη, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο και η περίοδος να κλείνει με σκορ 11 – 13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες και από τις δύο πλευρές μπήκαν με ενέργεια και μαχητικότητα, αλλά οι φιλοξενούμενοι με 2 διαδοχικά τρίποντα από τους Ανδρεαδάκη Χ. και Κωνσταντάτο Χ. πήραν προβάδισμα 3 κατοχών, αλλά και οι αντίπαλοί τους με 2 σερί τρίποντα του Κούτρα Β. (και ένα συνολικό run 8–0) κατάφεραν να μειώσουν σε έναν πόντο στα μισά της περιόδου. Στην πορεία το παιχνίδι συνέχισε σε πολύ καλό τέμπο, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τους ελεύθερους παίκτες, αλλά οι Bulls είδαν τον Γιαννόπουλο Γ. να τραυματίζεται (με αποτέλεσμα να συνεχίσουν τον αγώνα με 5 μόλις παίκτες) και τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ το οποίο στο τέλος του ημιχρόνου ήταν 27 – 29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο αντίπαλοι και πάλι διστακτικοί στα πρώτα 2 λεπτά, έχοντας χαμηλά ποσοστά, αλλά στην πορεία οι παίκτες ζεστάθηκαν, με τους γηπεδούχους να αρχίζουν και πάλι να τρέχουν σε αιφνιδιασμούς με αιχμή τον τους Χατζηνικολάου Ι. και Κούτρα Β. και ξαναπαίρνοντας το προβάδισμα με το σκορ να είναι 34 – 31 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό της περιόδου οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κοντρολάρουν το τέμπο και έχοντας πολλές δεύτερες επιθέσεις από επιθετικά ριμπάουντ του Κολέρη Δ., κατάφεραν να βρουν λύσεις, να μείνουν κοντά και να περάσουν μπροστά στο σκορ το οποίο στο τέλος της περιόδου ήταν 37 – 40.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο με το καλημέρα οι Bulls με εύστοχο τρίποντο του Ανδρέαδάκη Χ. πήραν προβάδισμα 6 πόντων και ανέβασαν την διαφορά στους 10 στα πρώτα 2 λεπτά, με τους αντιπάλους τους να έχουν χάσει το καθαρό μυαλό, να χαρακτηρίζονται από βιαστικές τελικές επιλογές και να μην έχουν καλάθι στα πρώτα 3 λεπτά. Στην πορεία παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι άρχισαν να πιέζουν αμυντικά στο μισό και να τρέχουν εκ νέου σε αιφνιδιασμούς (με πρωταγωνιστή τον Βουρλιώτη Σ.), με αποτέλεσμα να ψαλιδίσουν την διαφορά και το σκορ να είναι 43 – 47 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά και οι δύο ομάδες έδειξαν διάθεση και μαχητικότητα και στις δύο πλευρές του γηπέδου, αλλά οι Bulls συνέχισαν μέσω του Ανδρεαδάκη Χ. και Κολλέρη Δ. να κυριαρχούν στα ριμπάουντ με αποτέλεσμα να διατηρήσουν προβάδισμα 2–3 κατοχών και το σκορ να είναι 45 – 51 με 2 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι κυνήγησαν όλες τις φάσεις, δεν άφησαν το παιχνίδι αλλά και οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να κυριαρχούν στο ζωγραφιστό και να ελέγχουν το τέμπο του αγώνα, διατηρώντας προβάδισμα 2+ κατοχών και πήραν τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Βουρλιώτης Σ. με 16 (2) και Κούτρας Β. με 9 (3), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Ανδρεαδάκης Χ. με 22 (3) και και Κολλέρης Δ. με 17 πόντους αντίστοιχα.