78 - 69

25/04/2024 22:00 Commercial Cup 23/24 3 40'

Angelicoussis Group2118172178
Grant Thornton172816869

Μία τεράστια νίκη σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι πέτυχε η ομάδα του ANGELICOUSSIS GROUP (Shipping League A) απέναντι στην ομάδα της GRANT THORNTON (Super League) με το εντυπωσιακό 78-69, πανηγυρίζοντας έτσι την πρόκριση στα ημιτελικά του Commercial Cup A, όπου περιμένει να μάθει τον αντίπαλο της από το ζευγάρι KYKLADES και UNION EUROBANK vs ENESEL με φόντο την πρόκριση στην τετράδα! Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στο τελευταίο εκπληκτικό δεκάλεπτο της ομάδας του ANGELICOUSSIS GROUP.

Πολύ δυνατά ξεκίνησε η ANGELIKOUSSIS GROUP τον αγώνα, και με το Mercevicius να κυριαρχεί στη ρακέτα και τους Μωυσόγλου και Φώκα να σκοράρουν από την περιφέρεια πήραν ένα καλό προβάδισμα (13-4), με την GRANT THORNTON να αντιδρά, να πετυχαίνει μεγάλα καλάθια μειώνοντας σε 21-17.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε στους τυπικά φιλοξενούμενους, οι οποίοι έκαναν ένα εκπληκτικό επιθετικά δεκάλεπτο πετυχαίνοντας 28 πόντους με τρομερά ποσοστά και υποδειγματική κυκλοφορία της μπάλας. Ο ANGELICOUSSIS GROUP δεν κατάφερε να περιορίσει την επιθετικότητα των αντιπάλων της, κατάφερε όμως να σκοράρει κυρίως με βολές, με το επιμέρους 18-28 του δεκαλέπτου να κάνει το σκορ 39-45!

Ήταν αδύνατο να συνεχιστεί η τόσο μεγάλη ευστοχία για την GRANT THORNTON, με τον ANGELICOUSSIS GROUP να δυναμώνει την άμυνα του, να κλείνει τους διαδρόμους προς την ρακέτα και με τα τρίποντα του Μωυσόγλου να διατηρηθεί κοντά στο σκορ με το επιμέρους 17-16 να μειώνει πολύ λίγο τη διαφορά (57-61).

Το τελευταίο δεκάλεπτο όμως άνηκε εξ ολοκλήρου στην ANGELIKOUSSIS GROUP. Η GRANT THORNTON κράταγε το χειρότερο επιθετικό πρόσωπο της για το τέλος, καθώς πέτυχε μόλις 8 πόντους στην τελευταία κρίσιμη περίοδο. Η ομάδα του ANGELICOUSSIS GROUP αντιθέτως βρήκε 4 τρίποντα με τους Γιαννακόπουλο και Μωυσόγλου (3), έφερε γρήγορα τον αγώνα στα ίσα (65-65) και στο τέλος πήρε τη μεγάλη νίκη χωρίς να καρδιοχτυπήσει.

Marcevicius, Φωκάς, Γιαννακόπουλος και Μωϋσόγλου μια τετράδα φωτιά για τους νικητές, που δείχνουν έτοιμοι να φτάσουν μέχρι τέλους στο θεσμό του κυπέλλου. Φούρλαρης και Σκρέμπος οι καλύτεροι της GRANT THORNTON.