05/05/2023 19:00 Shipping League 22/23 8 40'

Angelicoussis Group30233022105
Danaos14881040

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον αγώνα μεταξύ της Angelicoussis Group και the λαός οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με σκορ 105-40.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξαν άμυνα man to man. ενώ οι αντίπαλοί τους ζώνη. Ο ρυθμός ήταν γρήγορος με τις ομάδες να παίζουν οργανωμένα. Η ομάδα που είχε κάνει το ξεκίνημα ήταν γηπεδούχος η οποία ευστοχώντας στα μακρινά της σουτ προηγούνταν με 11-6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παίζουν με αυτό το καταιγιστικό ρυθμό, με τους αντιπάλους τους έχουν ένα σερί 6 πόντων το οποίο μάλιστα κατέβασαν την διαφορά. Αυτό δεν κράτησε για πολύ αφού χάρη στα τα τρίποντα το παιχνίδι άνοιξε και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 30-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες των γηπεδούχων με πολύ όμορφο μπάσκετ συνέχισαν να ανεβάζουν το υπερ τους προβάδισμα εκμεταλλευόμενοι και το γεγονός ότι οι αντίπαλοί τους έμειναν στο μηδέν για πάνω από 5 λεπτά έχοντας έτσι είχαν ένα σερί 10 πόντων μέχρι τα μισά του δεκαλέπτου. Στο υπόλοιπο, η κούραση που έδειχναν οι φιλοξενούμενοι στο παρκέ επηρέαζε την απόδοσή τους όπου έβλεπαν στο ημίχρονο να βρίσκονται στο -31 (53-22).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, για ακόμη μια φορά οι παίκτες της Danaos. ταλαιπωρούμταν από την αστοχία τους που τους εμπόδιζε στο να προσπαθήσουν να ακολουθήσουν τους αντιπάλους τους με το σκορ στο 25ο λεπτό του αγώνα να είναι 64-22. Στην πορεία, αν και κατάφεραν να βρουν σκορ, οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να βρουν απάντηση σε αντίπαλες επιθέσεις και είδαν τους παίκτες της Angelicoussis Group να τρέχουν ένα επιμέρους σερί 19-8.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα ο ρυθμός είχε πέσει αλλά όχι και η διάθεση των γηπεδούχων για μπάσκετ παρά τη μεγάλη διαφορά. Πιέζουν διαρκώς σε άμυνα και επίθεση και κρατώντας στο αντιπάλους τους το μηδέν είχαν φέρει το σκορ στο 93-30 με 5 λεπτά απομένουν για τη λήξη. Στα εναπομείναντα  λεπτά του αγώνα με τη διαφορά σε τόσο μεγάλα επίπεδα δεν μπορούσε να διεκδικηθεί τίποτα παραπάνω από μία καλή εικόνα των φιλοξενούμενων οι οποίοι φρόντισαν να συμπληρώσουν ένα διψήφιο σκορ στην συνολική του συγκομιδή.

ΛΙΟΛΙΟΣ Α. (ΠΑΙΚΤΗΣ ANGELICOUSSIS GROUP)