90 - 45

21/04/2023 20:30 Shipping League 22/23 13 40'

Angelicoussis Group2224242090
DNV134111745

Στον αγώνα μεταξύ της Angelicoussis Group και της DNV, οι πρώτοι πήραν μια μεγάλη νίκη με σκορ 90-45.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης. Επιθετικά αν και ο ρυθμός ήταν γρήγορος οι ομάδες επέλεξαν να παίζουν οργανωμένα με τους γηπεδούχους να κάνουν δυναμικό ξεκίνημα και να βρίσκονται μπροστά με 10-2 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο να γίνουν πολύ πιο απειλητικοί στην επίθεση. Χωρίς όμως η άμυνά τους να είναι αντίστοιχη και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με σκορ 22-13 σε βάρος τους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες των γηπεδούχων συνέχισαν να παίζουν με μεγάλη συγκέντρωση στον αγώνα και με ιδιαίτερη έφεση στο σκοράρισμα είχαν πάρει μεγάλη διαφορά στα μισά της περιόδου 35-18. Στο υπόλοιπο οι παίκτες της DNV αδυνατούσαν να διακόψουν την προέλαση των αντιπάλων τους αφού και η άμυνά τους ήταν αδύνατη αλλά και η επίθεσή τους δεν μπορούσε να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 46-17.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν κάπως νωθροί στην επίθεσή τους καθώς για 2 λεπτά δεν κατάφερναν να πετύχουν καλάθι. Αυτό όμως ήταν μεγαλύτερο πρόβλημα για τους φιλοξενούμενους οι οποίοι ήταν άστοχοι στα πολλά μακρινά σουτ τα οποία δοκίμαζαν και αδυνατούσαν να βρουν λύσεις. Έτσι το φορμάρισμα των αντιπάλων τους προκάλεσε το 58-21 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στο υπόλοιπο, η γηπεδούχος ομάδα δοκίμασε αρκετά σουτ 3 πόντων αφού η μεγάλη διαφορά από τους αντιπάλους τους τους επέτρεπε να είναι χαλαροί (70-29)

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες της DNV, παρά τη διαφορά συνέχισαν να παλεύουν για το καλύτερο δυνατό και μέχρι το 35ο λεπτό είχαν ένα επιμέρους 8-7 σε βάρος τους. Στα επόμενα λεπτά του αγώνα καμία από τις 2 ομάδες δεν κατέβασε το ρυθμό, προσπαθώντας κάθε μία για τους δικούς της λόγους να δείξει μαχητικότητα καταφέρνοντας έτσι να αποσπάσουν το χειροκρότημά μας και οι 2.