15/04/2022 20:30 Shipping League 21/22 18 0'

Angelicoussis Group1219231569
DNV19581547

Γήπεδο Κερατσινίου (Παντελής Νικολαΐδης)
Σπετσών, Χαραυγή, Schisto Camp, Municipal Unit of Keratsini, Municipality of Keratsini-Drapetsona, Regional Unit of Piraeus, Region of Attica, Attica, 18755, Greece

Στον Αγώνα της 18ης αγωνιστικής για την Shipping League μεταξύ της Angelicoussis Group  και της DNV  οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 69-47.

Στην αρχή του αγώνα, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν την άμυνα τους με man to man ενώ οι φιλοξενούμενοι με ζώνη. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυναμικά το παιχνίδι με 5-0 αξιοποιώντας το γρήγορο τέμπο του παιχνιδιού της απέναντι στο αργό της DNV. Tο σκορ ήταν  10-6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι ανέκαμψαν και με ξέσπασμα 0-11 , πέρασαν μπροστά στο σκορ και η περίοδος έκλεισε με σκορ 12-19.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι παίκτες της Angelicoussis Group, έπειτα από βολή που δέχτηκαν έκαναν σερί 9-0 και πέρασαν μπροστά και το σκορ ήταν 21-20 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, το καλάθι των παικτών της DNV, απαντήθηκε με νέο σερί 9-0 που άνοιξε τη ψαλίδα μεταξύ τους. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 31-24 και συνολικά το επιμέρους σκορ για το δεκάλεπτο ήταν 19-5.

Στο 2ο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι άλλαξαν την άμυνα τους σε ζώνη για να μπορέσουν να αμυνθούν καλύτερα. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν αργός και το παιχνίδι έγινε πιο σωματικό. Οι γηπεδούχοι έτρεχαν το γήπεδο και αύξαναν τη μεταξύ τους διαφορά  αφού το σκορ ήταν 42-29 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, ξεκίνησε να φαίνεται η κούραση των φιλοξενούμενων που κατάφεραν με 2 σερί των 4 πόντων να πληγώνουν περαιτέρω την αντίπαλη άμυνα  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 54-32.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι παίκτες της Angelicoussis Group ξεκίνησαν το δεκάλεπτο με σερί 9 πόντων με τους αντίπαλους τους να δυσκολεύονται στο σκορ που διαμορφώθηκε σε 62-34 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, οι γηπεδούχοι, χαλάρωσαν και έδωσαν την ευκαιρία στους παίκτες της DNV να μαζέψουν τη διαφορά και να δείξουν δείγματα των επιθετικών τους ικανοτήτων.

ΒΟΝΑΤΣΟΣ Σ. (ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ANGELICOUSSIS GROUP)