04/05/2022 00:24 Commercial Cup 21/22 40'

Jotun Hellas245819
Angelicoussis Group2015191771

Γήπεδο Κερατσινίου (Παντελής Νικολαΐδης)
Σπετσών, Χαραυγή, Schisto Camp, Municipal Unit of Keratsini, Municipality of Keratsini-Drapetsona, Regional Unit of Piraeus, Region of Attica, Attica, 18755, Greece

Στον αγώνα Κυπέλλου  μεταξύ της Jotun και της Angelicoussis group οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 19-71.

Στην αρχή ο αγώνας είχε γρήγορο ρυθμό και οι ομάδες για να ανταποκριθούν σε αυτό έπαιξαν άμυνα ζώνης. Οι γηπεδούχοι έκαναν κακές πάσες και έδειχναν κλεισμένοι ενώ οι αντίπαλοι τους πετύχαιναν κλεψίματα και με αιφνιδιασμούς βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 2-8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι εξακολούθησαν να είναι πολύ άστοχοι και να σουτάρουν υπό πίεση συνεχώς αφου οι αντίπαλοι τους έπαιζαν καλή άμυνα έχοντας πολλά κλεψίμματα και τάπες. με την περίοδο να κλείνει με σκορ 2-20.

Στο 2o δεκάλεπτο το τέμπο εξακολούθησε να είναι γρήγορο που δεν βοηθούσε στην παραγωγικότητά των γηπεδούχων που δέχονταν απανωτά κλεψίματα και το σκορ ήταν 4-31 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, ο κακός χειρισμός της μπάλας δημιουργούσε ζητήματα στις συνεργασίες τους που τους οδήγησαν σε μονάχα 1 εύστοχο καλάθι  με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 6-35.

Στο 2o ημίχρονο οι παίκτες της Jotun κατέβαλλαν μεγάλη προσπάθεια να ανεβάσουν την απόδοση τους τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι χαλάρωσαν αρκετά και δοκίμαζαν πολλά μακρινά σουτ από μακριά και ατομικές προσπάθειες που δεν τους εμπόδισαν να αυξήσουν τη διαφορά και το σκορ ήταν  11-54 με το τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο 4o δεκάλεπτο το κλίμα του αγώνα ήταν χαλαρό χωρίς να γίνονται πολλά φάουλ και το παιχνίδι παίχτηκε χωρίς σκοπιμότητες. Η νεοφερμένη γηπεδούχος αγώνα συνέχιαε να βγάζει ενέργεια και μαχητικότητα στο παρκέ, λύθηκε επιθετικά, βρήκε το σκορ που δυσκολεύονταν στις προηγούμενες περιόδους αλλά και πάλι το επιμέρους σκορ ήταν σε βάρος τους με 8-17, με αποτέλεσμα η ομάδα του Angelicoussis Group να περάσει στην 2η Φάση του Κυπέλλου.