76 - 54

14/04/2024 18:30 Commercial Cup 23/24 40'

AVIN2214172376
Technava720161154

Μία πολύ μεγάλη νίκη μετά από πραγματικά σπουδαία εμφάνιση πέτυχε η ομάδα της AVIN (Commercial League C) απέναντι στην ομάδα της TECHNAVA (Shipping League B) με 76-54, πανηγυρίζοντας έτσι την πρόκριση στη φάση των 16 του Commercial Cup B, όπου θα συναντήσει την ομάδα του Σ.Υ.Τ.Α.

Εντυπωσιακά ξεκίνησε τον αγώνα η ομάδα της AVIN διαβάζοντας τέλεια την άμυνα ζώνης των αντιπάλων της και σκοράροντας σαν σε προπόνηση. Η TECHNAVA αντιθέτως ήταν άστοχη και νευρική μένοντας από νωρίς πίσω στο σκορ (8-0 και 11-2 στο πεντάλεπτο) με το δεκάλεπτο να λήγει στο +15 για τους γηπεδούχους (22-7).

Το παιχνίδι άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους Κεράτσα και Χαρίστο να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους και να πετυχαίνουν και τους 20 πόντους της, 11 και 9 αντίστοιχα. Η άμυνα της AVIN προσαρμόστηκε πάνω στον Κεράτσα, όμως δεν είχαν και την ευστοχία του πρώτου δεκαλέπτου, μείνανε 3 λεπτά χωρίς σκορ, με τη διαφορά να πέφτει σε μονοψήφια μεγέθη (36-27).

Με τον Κομιτόπουλο να σκοράρει σερί καλάθια η AVIN κράτησε τη διαφορά κοντά στα διψήφια μεγέθη (42-33), με την TECHNAVA να καταφέρνει να ρίξει τη διαφορά στο -6 (47-41), όμως η άμυνα της δεν ήταν τόσο δυναμική όσο θα έπρεπε με το δεκάλεπτο να λήγει με 53-43.

Η περιφέρεια της AVIN πήρε φωτιά στο πιο κρίσιμο σημείο της αναμέτρησης καθαρίζοντας από νωρίς τον αγώνα στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με 4 σερί τρίποντα δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να πιστέψουν για την ανατροπή, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +20 (65-45), κλειδώνοντας τη νίκη και την πρόκριση!

Σχινάς, Λύρος, Κομιτόπουλοα και Μανθιός οι καλύτεροι για την AVIN, Κεράτσας και Χαρίστος προσπάθησαν περισσότερο για την TECHNAVA.