28/01/2024 18:30 Commercial League C 23/24 9 40'

Team1234OTT
AVIN08091013949
Lavipharm12072001848

Πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε η ομάδα της AVIN στην παράταση με 49-48 σε ένα ντέρμπυ της Commercial  League C απέναντι στην δυνατή ομάδα της LAVIPHARM. Έτσι με ρεκόρ 6-1 φιγουράρει στην κορυφή της βαθμολογίας! Η LAVIPHARM από την άλλη έκανε τρίτη σειρά ήττα στον πόντο, δείχνοντας πως παρά το μέτριο ρεκόρ της (3-5) είναι μια ομάδα που θα διεκδικήσει μέχρι τέλους την είσοδο της στους τελικούς!

Νευρικά και άστοχα ξεκίνησαν την αναμέτρηση οι ομάδες με το πεντάλεπτο να είναι στο 2-3 για τη LAVIPHARM. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμό, πέτυχαν καλάθια στο ζωγραφιστό και ένα τρίποντο του Καραχάλιου για το 8-12 του δεκαλέπτου.

Εξίσου μέτρια επιθετική συγκομιδή είχαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες, οι μόνοι πόντοι στα πρώτα 5 λεπτά ήρθαν με βολές. Με το Λύρο να παίρνει κάποιες πρωτοβουλίες η AVIN μείωσε σε 17-19 στο ημίχρονο.

Από ένα καλό δεκάλεπτο είχαν οι δύο ομάδες στην επανάληψη. Το τρίτο δεκάλεπτο άνηκε στην LAVIPHARM. Η αμυντική ένταση της παρέμεινε σε υψηλό ρυθμό και η επίθεση της βρήκε επιτέλους λύσεις απέναντι στην άμυνα της AVIN. Το τρίποντο του Αναγνώστου εκτόξευσε την διαφορά στο +12 (27-39).

Ολικό black out υπέστη όμως η LAVIPHARM στην τελευταία περίοδο. Η AVIN έκανε την ύστατη προσπάθεια, έπαιξε σκληρή άμυνα και με ένα επιμέρους 13-1 έφερε τον αγώνα στην ισοπαλία και στην παράταση. Από τους 20 πόντους του τρίτου δεκαλέπτου σκόραρε μόλις 1 στην τέταρτη περίοδο!

Ένα μεγάλο τρίποντο του Χατζηγιάννη έδωσε το προβάδισμα στη LAVIPHARM (42-43), ο Τσέκερης με 2/2 βολές έκανε το 44-43 για να ακολουθήσει ½ του Καραχάλιου και καλάθι του ίδιου για το 44-46. Ο Τσέκερης έφερε το ματς στα ίσα (46-46) μετά από επιθετικό ριμπάουντ, το ίδιο ακριβώς και ο Μπάκος για το 46-48 με 24 να απομένουν! Εκεί ο Ξανθόπουλος πέτυχε το μεγάλο τρίποντο που έδωσε τη νίκη στην ομάδα του!

Καλύτεροι για τους νικητές οι Σχινάς και Λύρος, με τους Τσέκερη και Ξανθόπουλο καθοριστικούς στην παράταση.  Καραχάλιος και Μπάκος οι καλύτεροι για την LAVIPHARM.