63 - 49

09/02/2019 17:00 Commercial League B 18/19 12 40'

AVIN1414191663
Onassis615191249

Στον Αγώνα της 12ης Αγωνιστικής μεταξύ της AVIN και του ONASSIS GROUP, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 63 – 49.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 3 – 2. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές στο παρκέ και έμειναν χωρίς καλάθι στα πρώτα 3 λεπτά και το σκορ ήταν 0 – 2 στα πρώτα 4 λεπτά. Κάπου εκεί παρόλα αυτά η AVIN άρχισε να βρίσκει πατήματα και βγάζοντας πολύ πάθος και ενέργεια στο πρώτο της παιχνίδι έκανε ένα εντυπωσιακό run 11 – 0, παίρνοντας διψήφιο προβάδισμα, με τους αντιπάλους τους να συνεχίζουν να μην μπορούν να βρουν καθαρές τελικές επιλογές και η περίοδος έκλεισε με σκορ 14 – 3.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καλό, ελεύθερο και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ, με τις επιθέσεις να είναι πιο αποτελεσματικές στην 2η περιόδο, τους παίκτες του ONASSIS να ζεσταίνονται και να βρίσκουν λύσεις με κλεψίμματα και καλάθια σε αιφνιδιασμούς αλλά στα τελευταία λεπτά η AVIN κοντρόλλαρε το παιχνίδι, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 28 – 18. Στο 2ο ημίχρονο οι παίκτες του ONASSIS συνέχισαν να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος διατηρώντας καλά ποσοστά και επιθετική παραγωγή αλλά δεν κατάφεραν να κερδίσουν το επιμέρους σκορ καμμίας περιόδου, με αποτέλεσμα οι παίκτες της AVIN να διευρύνουν και να διατηρήσουν την διαφορά σε 10+ πόντους και ελέγχοντας τον ρυθμό του αγώνα έως το τέλος πήραν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Παπαγεωργίου Γ. με 19 και Κομιτόπουλος Θ. με 16 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Alcantara X. με 16 και Ζέρβας Η. με 16 (2) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Δράκος, Παπαγεωργίου