05/04/2023 22:00 Super League 22/23 2 40'

BCT Group1391144
Entersoft258151563

ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ Olympic Sports Hall
Κωνσταντινουπόλεως 59, Άνω Λιόσια 133 42

Στον αγώνα  μεταξύ της BCT Group και της Entersoft, οι φιλοξενούμενοι πήραν την πρόκριση με σκορ 44-63.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνες ζώνης ως απάντηση στον γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Οι γηπεδούχοι επέλεγαν να εκδηλώνουν οργανωμένες επιθέσεις ενώ οι αντίπαλοί τους έβγαιναn στον αιφνιδιασμό χάρη στα κλεψίματα που κατάφερναν. Αυτό τους οδήγησε στο να προηγούνται με 9-18 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια αν και οι ομάδες βελτίωσαν την αμυντική τους απόδοση, οι επιθέσεις συνέχιζαν να είναι παραγωγικές και να προαναγγέλλουν μεγάλο σκορ σε αυτό τον αγώνα με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 13-25.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι εμφανίζουν καλύτερη εικόνα, εκμεταλλεύτηκαν την αντίπαλη αστοχία και τη γενικότερη χαλαρότητα που έδειχναν στο παιχνίδι τους για να κατεβάσουν την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα. Το σκορ στα μισά της περιόδου ήταν 20-27. Στο υπόλοιπο όπως έγινε και στο αντίστοιχο κομμάτι της προηγούμενης περιόδου, η απόδοση και των 2 πλευρών έπεσε με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να αυξάνουν τη διαφορά τους σε διψήφια επίπεδα ξανά 22-33.

f στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της επισιτι εμφανίζονται αναδιοργανωμένη και αποφασισμένη ναι κόντρα στους αντιπάλους τους. Κατάφεραν να τους κρατήσουν στο μηδέν και να κατεβάσουν τη διαφορά σε απόσταση 2 καλαθιών μέχρι το εικοστό πέμπτο λεπτό του αγώνα 28-33. Στην πορεία όμως δεν μπόρεσαν να αποτρέψουν την αντίπαλη αντεπίθεση η οποία εκδηλώθηκε μέσα από γρήγορες πάσες και αιφνιδιασμούς. Το επιμέρους σκορ ήταν 5-15, κάτι που έφερε τους γηπεδούχους σε πολύ δύσκολη θέση για τη συνέχεια.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, η γηπεδούχοι είχαν σαν μεγαλύτερο αντίπαλό τους την κούραση λόγω του μικρού βάθος στο παρουσιολόγιο τους. Αυτό ουσιαστικά τους καταδίκασε σε ηττα αφού δεν μπορούσε να βρει την απαραίτητη ενέργεια και με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη ήταν πίσω στο -17 (38-55). Στα επόμενα λεπτά του αγώνα, χωρίς κάτι να μπορεί να διεκδικηθεί οι φιλοξενούμενοι σφράγισαν την πρόκριση στον επόμενο γύρο.