51 - 48

31/10/2022 20:30 Group D 22/23 1 40'

BCT Group91552251
Frezyderm176101548

Στον Αγώνα της 1ης Αγωνιστικής μεταξύ της  BCT Group και της Frezyderm οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 51-48.

Στην αρχή του αγώνα, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ατομική άμυνα ενώ οι αντίπαλοι τους με ζώνη με σκοπό να αμυνθούν στο γρήγορο τέμπο του αγώνα. Η διαφορά στο μεταξύ τους σκορ ήταν στο καλάθι και το σκορ ήταν  6-8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη απόδοση τους όπου με καλό γύρισμα της μπάλας που τους έδωσε ένα καλά υποσχόμενο προβάδισμα για τη συνέχεια με την περίοδο να κλείνει με σκορ 9-17.

Στο 2o δεκάλεπτο, οι αμυντικοί σχηματισμοί παρέμειναν αναλλοίωτοι με γρήγορο τέμπο που βοήθησε την αντεπίθεση των αντιπάλων τους που τους έφερε κοντά στο σκορ και το οποίο ήταν 15-19 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, η αντεπίθεση τους, τους βοήθησε να περάσουν μπροστά  στο σκορ, μια κατάκτηση που την διατήρησαν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου 24-23.

Στο 3o δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν την άμυνα τους σε ατομική. Αυτό τους βοήθησε να απαντήσουν στους αντιπάλους τους και να περάσουν ξανά μπροστά και το σκορ ήταν 27-31 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν άστοχοι στα πολλά ελεύθερα σουτ που επιχείρησαν, όπου μόλις 3 πόντους είχαν πετύχει σε διάστημα 7 λεπτών   με την περίοδο να κλείνει με σκορ 29-33.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, η Frezyderm βασίστηκε στο ατομικό ταλέντο ώστε να καταφέρει να πάρει ένα μεγάλο προβάδισμα  και το σκορ ήταν  37-44 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, οι παίκτες υπέπεσαν σε πολλά φάουλ, Οι γηπεδούχοι με 3 λεπτά περίπου από το τέλος, μάζεψαν τη διαφορά (42-44) και 2 λεπτά αργότερα πέρασαν μπροστά με 46-45 δίνονταν χαρακτήρα θρίλερ στον αγώνα. Το παιχνίδι ήταν πολύ οριακό και το σκορ ήταν στο πόντο 3 δευτερόλεπτα πριν το τέλος (49-48). Οι γηπεδούχοι όμως με βολές διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα με την περίοδο να κλείνει με σκορ 51-48.