39 - 26

24/01/2023 20:30 Group D 22/23 7 40'

BCT Group141010539
Tsakos Group1255426

Στον αγώνα της 7ης αγωνιστικής μεταξύ της BCT Group και της Tsakos Group, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμόρφωνεται στο τελικό 39-26.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης είχε να μπορέσουν να ανταποκριθούν στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Επιθετικά, οι ομάδες εκδήλωναν οργανωμένες επιθέσεις με εκείνη η οποία ήταν πιο αποτελεσματική να είναι γηπεδούχος που στα 5 πρώτα λεπτά ήταν μπροστά με 12-8. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι αν και γενικότερα ήταν άστοχοι τα πολλά σουτ που δοκίμασαν οι αντίπαλοί τους από την περιφέρεια τους βοήθησαν να μειώσουν τη διαφορά και να βρίσκονται πίσω στο τέλος της περιόδου με σκορ 14-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε να είναι στο ίδιο σκηνικό με τις ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τους γηπεδούχους να διατηρούν τα ηνία έστω και οριακά με το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 17 16. Στο υπόλοιπο του δεκαλέπτου και οι 2 ομάδες υπέκυπτα στις λάθος πάσες το οποίο ήταν απόρροια των πιεστικών αμινών. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να βρουν το σκορ και να προηγούνται στο τέλος του ημιχρόνου σκορ 24-17.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Tsakos Group, αδυνατούσαν να βρουν συγκέντρωση στο παιχνίδι τους και εξαιτίας των λάθος πασών που δοκίμαζαν έβλεπαn τη διαφορά σε βάρος τους να αυξάνεται η οποία είχε φτάσει τους 11 πόντους στο 25o λεπτό του αγώνα (31-20). Στην πορεία και οι 2 ομάδες είχαν βιάσυνη στην επίθεσή τους που τους οδηγούσε σε πολλά λάθη. Αυτό βοήθησε τους παίκτες της BCT Group να διατηρήσουν το προβάδισμά τους και να μπουν στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα με προβάδισμα 12 πόντων (34-22).

Σε αυτό ο γρήγορος ρυθμός δεν έδωσε τις προϋποθέσεις στους παίκτες της Tsakos Group να μειώσουν τη διαφορά οι οποίοι ουσιαστικά με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα ήταν πίσω με 39-24, μια διαφορά απαγορευτική για τη διεκδίκηση της νίκης. Στα επόμενα λεπτά το μόνο το οποίο κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να βρουν ένα καλάθι το οποίο δεν τους βοήθησε να εκμεταλλευτούν την αστοχία από τον αντίπαλό τους και έτσι περιορίστηκαν στο κίτρινο φύλλο αγώνα.