42 - 45

10/04/2019 20:10 Commercial League B 18/19 10 40'

betshop.gr98111442
AVIN1012131045

Στον Αγώνα της 10ης Αγωνιστικής μεταξύ της BETSHOP.GR και της AVIN, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 42 – 45.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι οι γηπεδούχοι επέβαλαν γρήγορο παιχνίδι και ευνοήθηκαν από αυτό ξεκινώντας με run 7 – 2 αλλά οι αντίπαλοι τους αντέδρασαν άμεσα, με το σκορ να είναι 7 – 6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε σε γρήγορες επιθέσεις, με τα ποσοστά όμως να είναι χαηλά και οι τελικές επιλογές σχετικά βιαστικές, οι δύο αντίπαλοι έμειναν κοντά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 9 – 10

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν ελεύθερο, καθαρό και ανταγωνιστικό μπάσκετ, ενώ παράλληλα πήγαν κυριολεκτικά neck and neck, με την AVIN όμως να διατηρεί μία σταθερή διαφορά 1 – 2 κατοχών, το σκορ να διαμορφώνεται σε 17 – 22 στο τέλος του ημιχρόνου και με κυριαρχία των ψηλών των φιλοξενούμενων στο ζωγραφιστό σε 28 – 35 στο τέλος της 3ης περιόδου. Στο τελευταίο Δεκάλεπτο οι παίκτες της AVIN με run διεύρυναν την διαφορά σε 10+ πόντους με 6 λεπτά για λήξη και έδειξαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα αλλά οι παίκτες της BETSHOP έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα και δεν άφησαν το παιχνίδι, με τρίποντο του Καραγιαννίδη Ι. και συνολικό run 9 – 2 μείωσαν σε 2 κατοχές ενώ στο τελευταίο λεπτό συνέχισαν να ροκανίζουν την διαφορά και το σκορ έγινε 42 – 43 με 16” και κατοχή για AVIN στην οποία όμως ο Παπαγεωργίου Γ. ευστόχησε σε 2 βολές και οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα και πήραν τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Σκούτας Λ.