50 - 43

09/04/2023 15:00 Commercial Cup 22/23 1 40'

Boehringer131711950
Real Consulting SA8791943

Στον αγώνα κυπέλλου μεταξύ της Boehringer και της Real Consutling, οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με σκορ 50-43.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα man to man για να αντιμετωπίσουν τις αντίπαλες επιθέσεις. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν αργός με τους γηπεδούχους με επιτυχία να κυκλοφορούν την μπάλα και να έχουν καλύτερα τελειώματα από τους αντιπάλους τους, που τους επέτρεψαν στα πρώτα 5 λεπτά να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με 7-4. Στη συνέχεια το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους γηπεδούχους να είναι ελαφρώς ανώτεροι από τους αντιπάλους τους και να βελτιώνουν τη διαφορά τους στο 13-8, το αποτέλεσμα της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο ο αργός ρυθμός παρέμεινε με τις ομάδες να επιλέγουν οργανωμένες επιθέσεις. Οι παίκτες της Real Consulting,  αν και κατέβαλαν προσπάθειες αδυνατούσαν να κοντράρουν το σκοράρισμα των αντιπάλων τους και είδαν τη διαφορά να αυξάνεται χάρη σε ένα σερί 6 αναπάντητων πόντων μέχρι τα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο οι προσπάθειες των φιλοξενούμενων για σκορ ήταν επιτυχημένες αλλά αυτό ήταν σε κόστος της ενέργειας που κατέβαλαν στην άμυνα. Οι παίκτες της γηπεδούχου ομάδας βρήκαν την ευκαιρία και αύξησαν τη διαφορά τους σε διψήφια επίπεδα κλείνοντας την πρώτη περίοδο με σκορ 30-15.

στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες της Real Consulting,εμφανίστηκαν αναδιοργανωμένοι, και έστησαν τις βάσεις για μια μεγάλη επιστροφή αφού μέχρι το 25ο λεπτό του αγώνα είχαν ρίξει τη διαφορά κατά 1/3 (32-22). Αυτή τους η κίνηση όμως δεν είχε συνέχεια αφού οι παίκτες της γηπεδούχου ομάδας με επιτυχία βγήκαν στον αιφνιδιασμό και πλήγωσαν την άμυνά τους, καταφέρνοντας να δημιουργήσουν τη μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα (41-24)

στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες των φιλοξενούμενων εμφανίστηκαν ξανά αποφασισμένοι στο να διεκδικήσουν τη νίκη και κατάφεραν να κατεβάσουν τη διαφορά σημαντικά όντας πάρα πολύ αποτελεσματικοι στην επίθεση. Το σκορ με 5 λεπτά απομένουν για τη λήξη ήταν 47-37. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πετύχουν να διαχειριστούν τον αγώνα, έχοντας και το ρολόι υπέρ τους και πήραν την πρόκριση με 7 πόντους διαφορά (50-43).

ΔΑΣΚΑΛΟΠΟΥΛΟΣ Δ. (ΠΑΙΚΤΗΣ BOEHRINGER INGELHEIM)