60 - 51

05/03/2023 15:00 Commercial League C 22/23 5 40'

Real Consulting SA236171460
Boehringer121681551

Στον αγώνα της 5ης αγωνιστικής μεταξύ της Real Consulting και της Boehringer, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 60-51.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξαν άμυνα man to man ενώ οι αντίπαλοί τους ζώνη για να αποκτήσουν στον αγώνα προβάδισμα από νωρίς. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν γρήγορος και oi ομάδες εκδήλωναν οργανωμένες επίθεσης. Η ομάδα που είχε καλύτερο ξεκίνημα ήταν η γηπεδούχος η οποία στα πρώτα 5 λεπτά ήταν μπροστά με σκορ 8-5. Στη συνέχεια χάρη στην τρίλεπτη αστοχία των φιλοξενούμενων οι παίκτες της Real Consulting, πήραν διψήφιο προβάδισμα με το τέλος το πρώτο δεκάλεπτο 23-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν την άμυνά τους σε man to man κάτι το οποίο τους βοήθησε να κατεβάσουν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα και το σκορ στα μισά της περιόδου ήταν 27-19. Στο υπόλοιπο οι παίκτες της Boehringer με μεγάλη συγκέντρωση κατέβαζαν διαρκώς τη διαφορά και έκλεισαν το ημίχρονο στο -1 (29- 28).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες των γηπεδούχων εμφανίστηκαν πιο αποφασισμένοι και παίζοντας με συγκέντρωση σε άμυνα και επίθεση είχαν ένα σερί 7 πόντων που τους έφερε στο 36-30 στο 25o λεπτό του αγώνα. Στην πορεία και οι 2 ομάδες έκαναν πολλά φάουλ και ήταν ένα διάστημα στο όποιο οι παίκτες των γηπεδούχων κατάφεραν να αυξήσουν τη διαφορά τους στο 46-36.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι παίκτες των φιλοξενούμενων ξεκίνησαν με ένα σερί 8 πόντων και πέτυχαν  στο 35ο λεπτό του αγώνα να υπολείπονται μόλις 4 πόντων των αντιπάλων τους (50-46). Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα με την ένταση στο κόκκινο οι γηπεδούχοι βρήκαν τον αναγκαίο ρυθμό και εκμεταλλευόμενοι τα λάθη στην άμυνα των αντιπάλων τους πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.