Bureau Veritas71213739
Intralot141615651

Seven Sports Club
Agiou Athanasiou 58, Pallini 153 51, Greece

Στον αγώνα της 7ης αγωνιστικής μεταξύ της Bureau Veritas και της Intralot οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 39-51.

Στην αρχή του αγώνα, oι παίκτες και των 2 ομάδων επέλεξαν άμυνα ζώνης για να θωρακίσoυν κατάλληλα τις άμυνες τους. Η ομάδα που ξεκίνησε πιο καλά τον αγώνα ήταν η φιλοξενούμενη που από νωρίς πήρε ένα δυνατό προβάδισμα με τους γηπεδούχους να απαντούν αλλά να βρίσκονται πίσω στο σκορ με 5-11 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τις ομάδες να προσπαθούν να βρουν σκορ αλλά να μην είναι ιδιαίτερα παραγωγικές και το επιμέρους σκορ τους είναι σε ισορροπία. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 7-14.

Στο 2ο δεκάλεπτο όμως οι παίκτες βρήκαν τη φόρμα τους και από τις 2 πλευρές και έδειξαν τις διαθέσεις τους για τον αγώνα. Την διαφορά όμως έκανε η κακή αμυνα των παικτών της B.V περιφερειακά που τους έφερε πίσω με 13-28 στα μισά της περιόδου. Στη συνέχεια όμως κατάφεραν να βελτιώσουν την άμυνά τους και να ροκανίσουν τη διαφορά έστω και σε μικρό βαθμό ,δείχνοντας πως δεν θα εγκαταλείψουν την προσπάθεια με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 19-30 σε βάρος τους.

Sτο δεύτερο ημίχρονο, oι ομάδες εμφανίστηκαν με την ίδια όρεξη και υπήρχαν σκληρές μάχες σε κάθε κατοχή. Οι παίκτες της Iντραλότ όμως με υπομονή και καλή κυκλοφορία της μπάλας συνέχισαν να κρατούν το προβάδισμα τους προηγούμενοι με 23-38 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στην πορεία σημειώθηκαν αρκετοί πόντοι με τις άμυνες να είναι λιγότερο επιδραστικές στο παιχνίδι και να κρατούν με τον τρόπο τους το status του αγώνα σταθερό μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου που έληξε με 32-45.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν το παιχνίδι κατάλληλα και βελτιώνοντας την άμυνά τους κατάφεραν να κρατήσουν τους αντιπάλους τους μακριά στο σκορ το οποίο ήταν 35-49 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα επιβεβαιώθηκε πως αυτό το δεκάλεπτο θα χαρακτηριζόταν από επιθετική ανομβρία καθώς μόλις 13 πόντοι σημειώθηκαν και από τις 2 πλευρές και τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη σ έναν αγώνα που δεν βρέθηκαν ποτέ πίσω στο σκορ.

ΓΚΟΛΕΖΑΚΗΣ Γ. (ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ BUREAU VERITAS)