62 - 29

20/01/2023 21:30 Group C 22/23 9 40'

Bureau Veritas181520962
MR Healthtech799429

Στον αγώνα της 9ης αγωνιστικής μεταξύ της Bureau Veritas και της Mr Healthtech, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ διαμόρφωσε το τελικό 62-29.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να μπορέσουν να προσαρμοστούν στον αργό ρυθμό του αγώνα. Επιθετικά οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με την ομάδα η οποία να είναι λίγο καλύτερη να είναι γηπεδούχος οι οποίοι προηγούνταν με 8-3 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια η ίδια ομάδα κατάφερε ναι έχει καλύτερη εικόνα και να καταφέρνει να αποκτά διψήφια διαφορά προηγούμενοι με 18-7 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι άλλαξαν την άμυνά τους σε man to man, κάτι το οποίο τους βοήθησε να κρατούν την παραγωγικότητα των αντιπάλων τους σε πολύ χαμηλά επίπεδα και στην ουσία να προηγούνται με άνεση αφού στα μισά της περιόδου ήταν μπροστά με 23-9. Στη συνέχεια, εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία κοντά στο καλάθι των παικτών της Mr Healthtech οι οποίοι δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό και έβλεπαν τους αντιπάλους τους να έχουν double score στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου 33-16.

Στο δεύτερο ημίχρονο και οι 2 ομάδες είχαν ένα καλό ξεκίνημα με τους παίκτες της Bureau Veritas να έχουν συνέχεια στο παιχνίδι τους και να βρίσκονται μπροστά με 42-20 στο 25o λεπτό του αγώνα. Στη συνέχεια κατάφεραν να διασπούν με ευκολία την αντίπαλη άμυνα εκμεταλλευόμενοι και το βαθύτερο δυναμικό που παρουσίασαν στον αγώνα. Στο τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά με 53-25.

Στα τελευταία διαδικαστικά λεπτά του αγώνα οι ομάδες πλέον έπαιζαν πολύ χαλαρά κάτι που αντικατοπτρίστηκε και στον πίνακα το σκορ αφού το επιμέρους σκορ η 5-1 με 5 λεπτά απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Στα εναπομείναντα λεπτά τίποτα δεν άλλαξε.