15/04/2022 21:30 Commercial League Minor 21/22 16 40'

Bureau Veritas1415202271
MR Healthtech9615737

Dim. Panagea 6-10, Pallini 153 51, Greece

Στον Αγώνα της 14ης αγωνιστικής μεταξύ της Bureau Veritas και της Mr Healthtech οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 71-37.

Στην αρχή του αγώνα, οι 2 ομάδες αποφάσισαν να παραταχθούν αμυντικά με την άμυνα ζώνης για να μπορέσουν να αποκρούσουν τις αντίπαλες επιθέσεις. Η ομάδα που ξεκίνησε πιο δυναμικά ήταν η φιλοξενούμενη που με 6 σερί πόντους στα πρώτα 3 λεπτά αλλά μέχρι τα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα δέχτηκαν 8 πόντους που ήταν το προσωρινό αποτέλεσμα. Στην συνέχεια, άνοιξαν την απόσταση οι γηπεδούχοι μεταξύ τους αφού γενικά οι αντίπαλοι τους έμειναν χωρίς καλάθι για 5 λεπτά   με την περίοδο να κλείνει με σκορ 14-9.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με τρίποντο δίνοντας μήνυμα πως θέλουν να είναι ανταγωνιστικοί. Οι αντίπαλοι τους είχαν αντίστοιχη παραγωγικότητα και το σκορ ήταν 17-12 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι παίκτες της Bureau Veritas έκαναν ένα επιθετικό ξέσπασμα δείχνοντας τις επιθετικές τους αρετές. Την ίδια στιγμή, οι φιλοξενούμενοι σε 7 λεπτά παιχνιδιού σημείωσαν σε 7 λεπτά μόνο ένα καλάθι  με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 29-15.

Στο 2ο ημίχρονο, και οι 2 ομάδες άλλαξαν την άμυνα τους σε man to man. Αυτή η επιλογή βοήθησε τους γηπεδούχους όπου με 6 πόντους σε 3 λεπτά συνέχισαν με τους ίδιους ρυθμούς  και το σκορ ήταν 35-20 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, οι γηπεδούχοι βασίστηκαν σε ατομικό ταλέντο όπου 4 δίποντα και 1 βολή με την περίοδο να κλείνει με σκορ 49-30.

Στο 4ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν να βγάζουν κάποια σημεία κόπωσης αφού δεν επέστρεφαν πίσω στην άμυνα και ταυτόχρονα επιθετικά δεν μπορούσαν να βρουν το στόχο   και το σκορ ήταν 57-30 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να σπάσουν την αστοχία τους στο 8ο  αλλά ήταν πλέον αργά για εκείνους ώστε να κατεβάσουν τη διαφορά σε πιο ανταγωνιστικά επίπεδα με το σφύριγμα της λήξης να βρίσκει νικητές του Bureau Veritas με σκορ 71-37.