27/02/2024 19:00 Shipping League C 23/24 13 40'

Centrofin1214232271
Hempel2616211477

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στο ντέρμπυ της αγωνιστικής της Shipping League C ομάδα της HEMPEL πέτυχε μια τεράστια νίκη με 71-77 σπάζοντας ταυτόχρονα το αήττητο της ομάδας της CENTROFIN.  Με ρεκόρ 7-2 η HEMPEL πλέον έχει κλειδώσει μια θέση στην τετράδα και έχει κάποιες ελπίδες για την κορυφή, με την CENTROFIN να έχει ρεκόρ 7-1 πλέον αλλά να υπερτερεί στην ισοβαθμία των αντιπάλων της λόγω της μεγάλης διαφοράς της νίκης τους στον πρώτο γύρο.

Το παιχνίδι ήταν ένα από τα καλύτερα της φετινής Commercial League, είχε μεγάλους πρωταγωνιστές και πολύ όμορφο μπάσκετ, με την HEMPEL να πιάνει τρομερή απόδοση και να κερδίζει πιο εύκολα από ότι δείχνει η διαφορά των 6 πόντων αλλά πιο εύκολα από ότι περίμενε στην αρχή του αγώνα.

Η HEMPEL έκανε σχεδόν το τέλειο πρώτο δεκάλεπτο. Η άμυνα ζώνης της CETNROFIN φάνηκε λειτουργική μόνο τα πρώτα πέντε λεπτά (7-7) με τους παίκτες της HEMPEL να τη «διαβάζουν» και με καταιγισμό τριπόντων να την κάνουν σμπαράλια, καθώς σε πέντε λεπτά πέτυχαν 4 τρίποντα, τα 3 σερί ο Κωνσταντινάκος, και 19 πόντους παίρνοντας διαφορά 14 πόντων στο τέλος του δεκαλέπτου (12-26).

Η διαφορά έφτασε τους 20 πόντους (14-34) με την HEMPEL να κυριαρχεί στο παρκέ, με τον Κωνσταντινάκο να πετυχαίνει άλλα τρία σερί τρίποντα. H CENTROFIN αντέδρασε κάπως και με πρωταγωνιστή τον Μπγιάλα μείωσε στο ημίχρονο σε 26-42.

Ο Μπγιάλας συνέχισε να σκοράρει έχοντας 15 πόντους στην τρίτη περίοδο,  όμως η HEMPEL έβρισκε επιθετικές λύσεις σχετικά εύκολα για το 49-63 του δεκαλέπτου.

Η CENTROFIN έκανε ένα καλό τέταρτο δεκάλεπτο, μείωσε αρκετά τη διαφορά, όμως δε φάνηκε απειλητική, με την HEMPEL να δείχνει και κάποια σημάδια χαλάρωσης. Το τελικό 71-77 ήρθε δίκαια!

MVP του αγώνα ο τρομερός Κωνσταντινάκος με 30 πόντους με 7/12 τρίποντα! Κυριαζίδης, Παπουλίδης και Βουλγαράκης ακολούθησαν σε απόδοση. Εντυπωσιακός ο Μπγιάλας με 28 πόντους και 13 ριμπάουντ, Γρηγορίου και Ξηνταράκος ξεχώρισαν για την CENTROFIN.