01/02/2024 19:30 Shipping League C 23/24 10 40'

Centrofin201117149
Neptune Group11461032

Βοηθητικά Σ.Ε.Φ. (Εντός Σταδίου)
Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον Αγώνα της 10ης Αγωνιστικής μεταξύ της Centrofin και της Neptune Group οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 49-32.

Στην 1η περίοδο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν να παίζουν σε ζώνη άμυνας , ο ρυθμός για την πρώτη ομάδα ήταν γρήγορος καθώς άνοιξαν από την αρχή την διαφορά με σκορ 15-4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια η δεύτερη ομάδα κατάφερε να μειώσει την διαφορά στους 9 πόντους όμως το σκορ τους ήταν πολύ χαμηλό (20-11).

Στη 2η περίοδο η πρώτη ομάδα μπήκε ακόμα πιο οργανωμένοι , πιο εύστοχοι με αποτέλεσμα να μεγαλώσουν την διαφορά σε διψήφιο νούμερο (31-15).

Στη 3η περίοδο οι γηπεδούχοι δεν άφηναν περιθώρια λάθους για τους αντιπάλους , έπαιζαν πολύ στοχευμένα με αποτελεσματικότητα και κατάφεραν να κλείσουν την περίοδο με ένα σερί 17-6  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 48-21.

Στη 4η περίοδο η δεύτερη ομάδα πήρε τα πάνω της και πέρασε στην αντεπίθεση με ένα σερί 1-10 για την τελευταία περίοδο όμως δεν ήταν αρκετό (49-32).

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μπγιάλας Χάρης (15 πόντους και 3 ριμπάουντ) και ο Γρηγορίου Ανδρέας (9 πόντους και 3 ριμπάουντ)  , ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Γαζής Αντώνιος (20 πόντους και 3 ριμπάουντ) και ο Αθανασόπουλος Αθανάσιος (5 πόντους και  1 ριμπάουντ).

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της Neptune Group να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να μειώσουν και να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες της Centrofin να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά και την Νίκη.