21/11/2023 19:00 Shipping League C 23/24 1 40'

Neptune Group98131444
Centrofin141521656

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον Αγώνα της 1ης Αγωνιστικής μεταξύ της Neptune Group και της Centrofin, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 44-56.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man to man, επέλεξαν σετ επιθέσεις αλλά οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με καλύτερα πατήματα ξεκινώντας με σερί 0-6 και το σκορ ήταν 3-8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το παιχνίδι στο ίδιο τέμπο, η Centrofin βρήκε παραγωγή από την γραμμή των βολών και διατήρησαν το προβάδισμα με την περίοδο να κλείνει με σκορ 9-14.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν με περισσότερη ενέργεια και μείωσαν σε μία κατοχή αλλά οι αντίπαλοι τους αντέδρασαν άμεσα και το σκορ ήταν 13-21 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου η Centrofin συνέχισε το run ανεβάζοντας την διαφορά σε διψήφια επίπεδα, η Neptune Group έβγαλε ενέργεια στα τελευταία λεπτά σταματώντας το run των αντιπάλων και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 17-27.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της Neptune Group να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος, κερδίζοντας το επιμέρους σκορ της τελευταίας περιόδου αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες της Centrofin να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά και την Νίκη.