Cepal — Ολυμπιακή Ζυθοποιία Α.Ε.

16/05/2024 22:00 Commercial Cup 23/24 4 40'

Cepal0512151749
Ολυμπιακή Ζυθοποιία1213111551

Μια μεγάλη νίκη σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι πέτυχε η ομάδα της ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑΣ (Commercial League D) απέναντι στην ομάδα της CEPAL HELLAS (Commercial League C) με 49-51, πανηγυρίζοντας έτσι την πρόκριση στο μεγάλο τελικό  του Commercial Cup D, όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού REAL CONSULTING vs SUNLIGHT!

Άμυνες ζώνης επέλεξαν και οι δύο ομάδες στη διάρκεια όλου του αγώνα. Και οι δύο δεν μπήκαν δυνατά στον αγώνα με τη νευρικότητα λόγω της κρισιμότητας του να είναι εμφανής και στις δύο ομάδες. Τα τρίποντα των Σώτου και Σωτηράκη ήταν αυτά που έδωσαν το προβάδισμα στους τυπικά φιλοξενούμενους με 5-12 στο δεκάλεπτο.

Οι ομάδες βελτιώθηκαν επιθετικά στη συνέχεια βρίσκοντας καλύτερο ρυθμό και αποβάλλοντας σιγά σιγά το άγχος. Η CEPAL «διάβασε» καλύτερα την άμυνα ζώνης των αντιπάλων της, είχε πιο ορθολογικές επιλογές στην επίθεση πετυχαίνοντας 2 τρίποντα με τους Δραζιώτη και Γιαννάκο! Όμως και η ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ είχε τις λύσεις στην επίθεση, κυρίως από το ζωγραφιστό για το 17-25  του ημιχρόνου.

Η CEPAL μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, με μεγάλη ένταση στην άμυνα της. Η ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ άρχισε να δυσκολεύεται να βρει δρόμο προς το καλάθι και τα τρίποντα των Σωτηράκη και Σώτου ήταν και πάλι αυτά που την κράτησαν μπροστά στο σκορ (32-36).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες και στην ψυχραιμία! Στο πεντάλεπτο το σκορ ήταν 39-43, με την CEPAL να μειώνει στον πόντο (42-43) με τέσσερα λεπτά να απομένουν. Η ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ με τρίποντα του Σωτηράκη κρατήθηκε μπροστά στο σκορ (47-50) με τις δύο βολές του Γιαννάκου και τις ½ του Τσούτση να διαμορφώνουν το τελικό 49-51.

Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες για ένα σπουδαίο ημιτελικό. Και οι δύο θα μπορούσαν να είχαν προκριθεί, η ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ χαμογέλασε τελικά στο τέλος!

Ο Σωτηράκης MVP του αγώνα με 25 πόντους. Σώτος και Τσούτσης ακολούθησαν. Γιαννάκος και Κύρκος οι κορυφαίοι για την CEPAL.