54 - 48

09/11/2023 22:00 Commercial League C 23/24 1 40'

Cepal139121954
Cordia99161448

Στον αγώνα μεταξύ της Cepal  Hellas και της Cordia, οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με σκορ 54-48.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των δύο πλευρών έπαιξαν ατομική άμυνα στην πράξη η επιλογή τους αυτή δεν δικαιώθηκε αφού στα πρώτα πέντε λεπτά το σκορ ήταν ισόπαλο στους 7 πόντους. Στη συνέχεια και οι δύο πλευρές δοκίμασαν έξω από τη γραμμή του τριπόντου να βρουν το σκορ που θα τους βοηθήσουν να ξεφύγουν χωρίς ωστόσο κάποια να το πετύχει (13-9).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Cepal Hellas δεν κατάφεραν  να βρουν σκορ και είδαν τους αντιπάλους τους να ανατρέψουν το παιχνίδι με 13-14 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο όμως οι αιφνιδιασμοί που επιχείρησαν, ενίσχυσαν την επιθετική τους λειτουργία και πέτυχαν αυτοί που προηγούνταν με 23-18 στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες της Cordia, εμφανίστηκαν καλύτερoi. Αν και δεν πέτυχαν να περάσουν μπροστά πλησίασαν τους αντιπάλους τους σε απόσταση καλαθιού (30-28). Στην πορεία το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τις ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ και τρίτη περίοδο να λήγει στο πολλά υποσχόμενο 35-34.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα αν και οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυναμικά και πέρασαν μπροστά, δέχτηκαν απάντηση και έβλεπαν τις αντιπάλους τους να είναι στο + 5 με 5 λεπτά απομένουν για τη λήξη (48-43). Στα εναπομείναντα λεπτά η μεγάλη μαχητικότητα και από τις δύο πλευρές ήταν ισορροπημένη και ενίσχυσε τελικά την ομάδα που κρατούσε τα ηνία για την κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα.