44 - 61

20/05/2022 21:30 Commercial League Major 21/22 17 40'

Chronotechnica Dinosaurs11917744
Entersoft1610142161

Στον αγώνα της 17ης αγωνιστικής μεταξύ της  Chronotechnica Dinosaurs και της Entersoft οι πρώτοι/τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 44-61.

Στην αρχή του αγώνα, οι γηπεδούχοι έπαιζαν άμυνα με σχηματισμό ζώνης σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους που επέλεξαν man to man, μια επιλογή που τους ευνόησε. Επιθετικά οι ωραίες επιθετικές συνεργασίες των τελευταίων διέσπασαν την άμυνα  και το σκορ ήταν  4-11 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι άλλαξαν την άμυνα τους σε προσωπική που τους έδωσε τη δυνατότητα να πετύχουν ένα σερί 6 πόντων που δεν τους βοήθησε όμως να πλησιάσουν αρκετά  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 11-16.

Στο 2ο δεκάλεπτο, το γρήγορο τέμπο από αμφότερες τις πλευρές υπήρξε  ένεση παραγωγικότητας που έθεσε τις άμυνες σε δεύτερο πλάνο  και το σκορ ήταν 17-22 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, το σκηνικό άλλαξε με τις ομάδες να μένουν στο 0 για περίπου 3 λεπτά αφού βελτίωσαν τις άμυνες τους με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 20-26.

Στο 3ο δεκάλεπτο, οι παίκτες εμφανίστηκαν με σαφείς αμυντικούς προσανατολισμούς όπου αποτελεσματικά περιόριζαν την αντίπαλη επίθεση με πολλά φάουλ  και το σκορ ήταν 24-30 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, η διαφορά έπεσε στους 3 πόντους (27-30) δείχνοντας  τον οριακό χαρακτήρα του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι όμως απάντησαν με σερί 4 πόντων με την περίοδο να κλείνει με σκορ 37-40.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, 100 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του το παιχνίδι ήταν στο πόντο 39-40. Στη συνέχεια όμως οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την άμυνα τους και πήραν ένα μικρό προβάδισμα σε σημαντικό σημείο του αγώνα, και το σκορ ήταν 41-48  με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα, οι παίκτες της Entersoft κατάφεραν να δείξουν αποφασιστικότητα και ψυχραιμία και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 44-61.